Menu Zavřít

Petr Horký: Růst pět procent je pro Indii málo

10. 10. 2012
Autor: čtk

Všude se mluví o Číně, o Indii se mlčí. Přitom ne že by nebylo o čem mluvit. Indie je největší demokracií světa a až v roce 2020 v počtu obyvatel předstihne Čínu, stane se i nejlidnatější zemí. Tak jak to, že veškerou show ukradli Číňané? Indie zklamala očekávání.

Ty tam jsou sedmiosmiprocentní růsty HDP, které Indie vykazovala ještě před rokem. Mezinárodní měnový fond (MMF) včera předpověděl, že Indie letos poroste tempem pouze 4,9 procenta. Ještě v červenci přitom prognostici z MMF mluvili o 5,2 procenta. Sestupná tendence je tam jasná.

Důvody jsou pořád stejné – pomalé prosazování reforem, korupce, politické přešlapování na místě, inflace, vysoký dluh. Ale to teď nechme stranou. Pojďme se podívat na to, proč je necelých pět procent růstu málo. Vždyť ve srovnání třeba s Českem, kde jsme rádi za třeba jen jednoprocentní růst, je 4,9 hodně.

Indie má velice mladou populaci, každý rok vstoupí na pracovní trh miliony nových sil. Ročně tu přibude 2,5 procenta práceschopných.

Pokud by zdejší ekonomika rostla tempem šest procent, znamenalo by to přírůstek zaměstnaných o 2,4 procenta ročně. Z toho vyplývá, že jakýkoli růst HDP pod šest procent znamená, že v Indii přibývá nezaměstnaných. Tyto jednoduché počty přinesl panel expertů, který radí indickému ministerstvu financí – takzvaná Kelkarova komise.


Čtěte také:

Indii zasáhla celonárodní stávka proti ekonomickým reformám

Indická ekonomika prudce zpomalila, roste nejméně od roku 2003

Indie: Největší byrokracie na světě

FIN25


Není se tedy čemu divit, že premiér Manmohan Singh bije na poplach a cokoli pod pět procent označuje za „proces kolapsu“. MMF je sice kritický, ale nedávno přijaté reformy (především novinka, že zahraniční firmy smějí vlastnit více než 50 procent akcií firem) hodnotí kladně. Tyto zákony ale sklidí ovoce nejdříve v roce 2014, soudí časopis Economist. Indii tedy čekají dva těžké roky.

Útěchou pro Dillí může být snad jen to, že ani ostatním členům BRIC se nedaří bůhvíjak dobře. Nejhůř je na tom Brazílie, jejíž ekonomika letos podle MMF poroste jen o 1,5 procenta.

  • Našli jste v článku chybu?