Velice negativně mě překvapilo nedávné odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, nicméně veřejný život jde dál. Myslím, že instalace brněnského právníka a místopředsedy ODS Pavla Blažka je při tradiční modré personální nedostatečnosti v oboru práva ještě relativně dobrou volbou.
Jedním z velkých úkolů, které stojí před novým ministrem, je přeplněnost českých věznic. Český helsinský výbor uvádí, že přeplněnost českých věznic dosahuje až 130 procent. Česko patří ke státům s nejvyšším počtem uvězněných osob na sto tisíc obyvatel v Evropě.
Jednou z cest, jak se zmíněné přeplněnosti vyvarovat, je častější ukládání trestů domácího vězení. Tento institut existuje v českém právu od roku 2010, žel soudy jej zatím moc nevyužívají. Obecně platí, že trest domácího vězení je vhodný tam, kde by podmínečné odsouzení bylo příliš mírné a pobyt za mřížemi zase příliš tvrdý.
Samozřejmě vždy záleží na konkrétním trestném činu a jedinečné osobě pachatele. Sluší se zdůraznit, že domácí vězení je z pohledu veřejných financí mnohem levnějším trestem než pobyt odsouzeného ve vězení. Výhody uplatnění trestu domácího vězení spočívají především v udržení sociálních vazeb zejména v rodině odsouzeného a v zaměstnání.
Čtěte také:
Za možnost nejít do vězení jsem vděčná
Cesty Čechů za hranice stále častěji končí ve vězení
Kovářová: Tendr na ostrahu domácích vězňů bude do deseti dnů
České soudy by měly přistupovat k trestům domácího vězení častěji a ministerstvo by jim k tomu mělo vytvořit podmínky třeba vyřešením dodávek elektronických náramků. To je jeden z úkolů pro nového ministra.
Autor je právník