Menu Zavřít

Petr Koubský: Aukce pro LTE sítě bude. Velká trojka dosáhla svého

2. 10. 2013
Autor: ČTK

Jaký je vztah operátorů k rychlému mobilnímu internetu a technologii LTE? Řečeno facebookovou terminologií, „it’s complicated“. Což platí celosvětově. Přestože se zběžným pohledem může zdát, že provozovaných sítí je už poměrně hodně, obvykle nemají celostátní pokrytí a v mnoha zemích chybí konkurence – LTE tam provozuje jen jeden operátor.

Nejpokročilejší zemí světa je v tomto směru patrně Švédsko, kde mají technologii sítí nové generace v nabídce všichni čtyři mobilní operátoři. Dobře jsou na tom i dva naši bohatí sousedé Německo a Rakousko. Tempo zavádění je poměrně pozvolné zcela záměrně. Velké investice do nové sítě se mnoha operátorům jeví jako předčasné; zatím dává větší smysl vydělávat na síti stávající.

Proti tomu ovšem stojí několik faktorů. V první řadě konkurenční vztahy – v mnoha zemích je to podobné jako u nás: nestabilní oligopol, který se kdykoli může proměnit v divokou rvačku. Dále tlak státu, který podmiňuje pronájem frekvencí pevnou lhůtou spuštění sítě. A především pak skutečnost, že na GSM se dá vydělat čím dál tím méně. Připočtěme smartphony hladové po datech a máme obrázek situace, v níž se (už zase) chystá český tendr frekvencí pro LTE.

Mobilní data v Česku? Za Evropou máme skluz

Je bohužel opožděný. Za Evropou máme skluz, což se může nemile projevit i v konkurenceschopnosti českého byznysu – mobilní data patří ke kritické infrastruktuře. Bylo by tudíž dobré, aby tento pokus vydražit frekvence pro LTE proběhl hladce a bez průtahů.

V tendru jsou přihlášeni všichni tři stávající operátoři plus dvě firmy, o nichž mnoho nevíme. Za Tasciane stojí Komárkův holding KKCG. Revolution Mobile může, nebo také nemusí být trojským koněm skupiny PPF, která s jeho pomocí, podobna chytré horákyni, z tendru zároveň vycouvala a zároveň si v jeho ohni ponechala želízko. Pro úplnost dodejme, že Telefónica O2 podala na ČTÚ žalobu, což je podle všeho bezvýznamná poziční hra, nikoli pokus vážně ohrozit aukci. To už tentokrát asi nikdo z účastníků nechce.

Trojice operátorů zabránila příchodu silné konkurence

V tom spočívá naděje. Načasování je jiné než loni, operátoři už nemají zájem o odklad, chtějí síť spustit a vážně se k tomu chystají. T-Mobile už má velkou část Prahy pokrytou zkušebním signálem. Spíše než zlá vůle, než nějaké hozené vidle, to teď může celé zhatit jen nějaká velká neobratnost na straně státu. K níž, doufejme, nedojde.

Tři stávající operátoři tedy v podstatě dosáhli svého: podařilo se jim zabránit příchodu silné konkurence. Čtvrtý velký operátor u nás prostě v dohledné době nebude, rozhodně nevstoupí na trh pomocí této aukce. Tím větší pozor budeme muset dávat na to, za jakých podmínek nám velká trojka nabídne služby rychlé datové sítě, zda budou ceny a kvalita srovnatelné s Evropou a jak se k tomu všemu bude průběžně stavět ČTÚ.


Autor je analytikem IT


Čtěte také:

FIN25

Aukce kmitočtů pro LTE sítě má pět zájemců, PPF účast vzdala

Telekomunikační trh v pohybu: 40 procent českého T-Mobilu je prý na prodej

  • Našli jste v článku chybu?