Menu Zavřít

Petříček chce pokračovat v nastoleném kurzu. Budoucnost Česka je podle něj jedině v EU

18. 10. 2018
Autor: čtk

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce v diplomacii klást důraz na lidská práva. Česká zahraniční politika také podle něj musí pokračovat v kurzu přijatém po roce 1989, protože je jediný správný. Ke členství Česka v Evropské unii neexistuje reálná alternativa a NATO je pilířem obrany a bezpečnosti země, řekl ministr v prvním veřejném projevu po nástupu do funkce na akci, kterou uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

„V naší zahraniční politice budeme vždy prosazovat své zájmy. Nezapomeneme ale nikdy, že zahraniční politika musí odrážet i naše hodnoty, kterými jsou svoboda a demokracie, lidská práva, právní stát, lidská důstojnost, rovnost příležitostí, solidarita a odpovědnost,“ řekl Petříček. Česko podle něj má historickou zkušenost s totalitními režimy, proto chce vyjadřovat solidaritu s těmi, kdo bojují za dodržování lidských práv.

Za klíčové považuje, aby česká zahraniční politika byla kontinuální a dodržovala kurz přijatý po roce 1989. „Je jediný správný. Navedl nás zpět do lůna demokratického a svobodného Západu, symbolizovaného Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. Ty ztělesňují hodnoty, ke kterým se v zahraniční politice hlásíme: svobodu, demokracii, lidská práva, právní stát, ale i rovnost příležitostí, solidaritu a odpovědnost,“ řekl ministr.

Česko musí podle Petříčka do budoucna také mluvit navenek jedním hlasem, proto považuje za důležité pravidelné schůzky ústavních činitelů, kde si budou vysvětlovat svá stanoviska. Chce také, aby na zahraniční politice panovala shoda nejen napříč politickým spektrem, ale i v širší společnosti. Chce proto o ní debatovat i se zástupci občanské společnosti, akademické sféry, obchodu nebo se sociálními partnery.


Čtěte komentář: Máte ministra zahraničí? A mohli bychom ho vidět?

 Weikert


Ministr v projevu zdůraznil potřebu udržování dobrých vztahů se sousedními státy, zejména v této souvislosti vyzdvihl význam Německa. Budoucnost Česka je podle něj jedině v EU a Praha musí aktivně vstupovat do debat o tom, jak bude unie vypadat. „Budeme podporovat prohlubování vnitřního trhu, rozvoj evropské bezpečnostní a obranné politiky,“ řekl.

Pro českou bezpečnost je podle něj klíčové členství v NATO. Přihlásil se k vládnímu závazku dávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP a k české účasti v misích aliance v Afghánistánu nebo v Pobaltí.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Petříčka ministrem zahraničí v úterý. Po třech a půl měsících od jmenování se tak kabinet dočkal plnohodnotného šéfa diplomacie. Zeman odmítl jmenovat původního kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho a řízením ministerstva zahraničí byl poté dočasně pověřen ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Dále čtěte:

Komentář: Díky, Poche

Hamáček: Kdyby ČSSD odešla z vlády, skončil bych v roli předsedy strany

Poche skončí jako tajemník na zahraničí v listopadu. Mohl by být poradcem

MM25_AI

Petříček před volbami do Europarlementu v roce 2014 daroval ČSSD 310 tisíc korun. Přečtěte si více:

Dělníci zákulisí. Kdo pracuje na volebním úspěchu stran?

 Miroslav Poche z ČSSD (foto archiv Eura)

  • Našli jste v článku chybu?