Menu Zavřít

Pikaču, vydělej mi peníze. Pokémoni slaví čtvrtstoletí, jejich kartičky se prodávají za desítky milionů

26. 2. 2021
Autor: Depositphotos
  • Premiéru si Pokémoni odbyli přesně před 25 lety – 27. února 1996 prostřednictvím oblíbené herní konzole GameBoy

  • Kromě videoher a neméně slavného televizního seriálu se objevili v komiksu, na kartičkách i v mobilní aplikaci

  • Hodnota některých sběratelských kartiček se v posledních letech raketově zvýšila. Na trhu se dnes nabízejí i za několik milionů korun


Star Wars, 007 či snad Harry Potter? Kdeže! Nejhodnotnější zábavní značka nesídlí ani v předaleké galaxii, ani v samém srdci Londýna ani v Bradavicích. Abyste ji našli, museli byste se vydat, možná trochu překvapivě, do Japonska – země Pokémonů.

Je to tak, tyto malé potvůrky, které díky úspěšnému televiznímu seriálu kdysi pobláznily snad všechny děti na světě, mají podle několika různých zdrojů dohromady hodnotu blížící se hranici 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun) a s přehledem tak strčí do kapsy jiné, na první pohled tradičnější franšízy, které se na obrazovkách objevují podstatně delší dobu.

Začalo to GameBoyem

S Pikaču a spol. se veřejnost vůbec poprvé setkala v roce 1996 prostřednictvím slavného Game Boye, oblíbené herní konzole japonské společnosti Nintendo. Ten pravý boom nicméně nastal až o rok později s premiérou zmíněného seriálu, jehož hlavní postavou se stal mladý trenér Pokémonů Ash Ketchum. Má celkem 23 sérií a jeho natáčení pokračuje dodnes.

Mezitím stihli Pokémoni, v Japonsku často označovaní též jako Poketto Monsutá (neboli Pocket Monsters – v překladu kapesní příšery), bezpečně proniknout i do dalších sfér zábavního průmyslu. Dnes se s nimi mladá generace, a vlastně nejen ta, nejčastěji setkává skrze mobilní aplikaci Pokémon Go, která se na trhu objevila v roce 2016. Nelze však zapomenout ani na neméně slavný komiks či karetní hry.

Jednoznačně nejikoničtějším Pokémonem ze všech je Pikaču Jednoznačně nejikoničtějším Pokémonem ze všech je Pikaču

Právě z karet se v poslední době stal doslova zlatý grál. Kdo je na přelomu tisíciletí nevyhodil, ale pečlivě uschoval, může se nyní radovat. Má totiž šanci, že by na jejich prodeji mohl vydělat velký balík peněz. Bez přehánění. Zejména pokud je držitelem kartiček z úplně první edice. Jedna taková sada se nedávno podle zpravodajského serveru BBC prodala za více než 400 tisíc dolarů (zhruba 8,5 milionu korun).

„Hodnota Pokémonů v posledních letech raketově narostla,“ řekl zmíněnému webu Alex Keller, mluvčí britské aukční síně Richard Winterton. Ta u příležitosti pětadvacátého výročí od vzniku japonské franšízy uspořádá online dražbu, v níž bude prodávat boxy s vyvolávací cenou i 14 tisíc liber (přes 420 tisíc korun). „Je to naprostý celosvětový fenomén, a to z několika důvodů. Například nostalgie – lidé mají k dispozici víc peněz, než když byli malými dětmi, a nyní toho využívají,“ domnívá se Keller.

„Poslední dobou to roste víc a víc, jelikož přibývá i lidí, kteří prodávají karty a rozbalují své boxy skrze videa na sociálních sítích, čímž tak vzbuzují další a další zájem,“ přidal se provozovatel fanouškové stránky o Pokémonech Serebii.net Joe Merrick.

Poctivá rešerše zabere měsíce

Mezi „rozbalovače“ se zařadí i známý Youtuber a příležitostný herec Logan Paul. Pětadvacetiletý Američan se nechal slyšet, že na počest sobotního výročí japonské značky rozbalí před zraky svých sledujících jednu ze šesti sad vzácných pokémonových kartiček z první edice, které sháněl celé tři měsíce a které jej stály neuvěřitelné dva miliony dolarů (více než 40 milionů korun).

„Karet s Pokémony jsou miliony, takže jde o to udělat si poctivou rešerši a zjistit, kde se nacházejí skutečné klenoty,“ komentuje dále Keller. Jednou z neoblíbenějších kreatur je podle BBC postava létajícího a oheň plivajícího draka jménem Charizard. Dosahuje-li kartička s touto bytostí v hodnocení nezávislé společnosti PSA nejvyššího kvalitativního stupně 10, lze ji na trhu prodat i za 300 tisíc dolarů (zhruba 6,3 milionů korun).

FIN25

Kartičku s Charizardem se podařilo letos v lednu prodat za 300 tisíc dolarů Kartičku s Charizardem se podařilo letos v lednu prodat za 300 tisíc dolarů

Zdaleka nejcennější ale zůstávají právě ty karty, respektive sady, které byly vydány v rámci první série a jejichž dosavadní majitelé je dosud neměli odvahu rozbalit, popřípadě kartičky rozdané u příležitosti tří ilustračních soutěží konaných v Japonsku na přelomu tisíciletí. Za jejich návrhem stála Atsuko Nishida, stvořitelka samotného Pikaču, a po celém světě se jich nachází pouhých devětatřicet. „Tohle bývá ta nejdráže prodávaná karta, s jakou se můžete setkat,“ potvrdil na závěr Keller.

  • Našli jste v článku chybu?