Manželka českého exministra financí chce v Praze vést evropskou "ambasádu"
Post vedoucího Zastoupení Evropské komise v Praze je prestižní, velmi dobře placený, hlavně ale už několik let nemá řádného šéfa. Není divu, že ho Brusel usilovně hledá. Jako nejžhavější kandidátka se dosud jeví manželka bývalého ministra financí, „sarajevského pučisty“ a viceprezidenta Evropské investiční banky Ivana Pilipa Lucie. Favoritka vedení ČSSD a eurokomisaře Vladimíra Špidly feministka Michaela Marksová-Tominová konkurz opustila, koncem května odešla na mateřskou. Výsledek výběrového řízení by měla Evropská komise oznámit letos na podzim.
Pražský problém
Od července 2003, kdy se z evropské „ambasády“ v Praze vrátil zpět do Bruselu Španěl Ramiro Cibrian, se na postu vedoucího zastoupení střídali jen dočasní náhradníci. Nyní úřad řídí mladičká a zatím ne příliš zkušená Češka Kateřina Thompson.
„Kateřina (Thompson) je inteligentní, snaživá, pracovitá, ale prostě na to zatím nestačí. Zastoupení stagnuje, spolupráce s českými úřady, politiky a novináři funguje málo nebo vůbec. Ona za to ale nemůže, je to chyba Bruselu. Už sem měli dávno někoho zkušeného poslat,“ řekl týdeníku EURO dobře informovaný zdroj blízký zastoupení komise.
Brusel se už jednou pokusil „pražský problém“ vyřešit: loni vyhlášený konkurz na vedoucí „ambasády“ ale totálně zkrachoval. Ukázalo se totiž, že oba kandidáti, kteří postoupili až do úplného finále mají problém s bezpečnostní prověrkou.
Evropská komise proto loni v říjnu vyhlásila výběrové řízení napodruhé. Podle informací týdeníku EURO se přihlásilo na osmdesát zájemců. Není divu, vítěz konkurzu bude po čtyři roky řídit evropské zastoupení v české metropoli, bude se denně stýkat s českými a evropskými politiky, získá kontakty a informace a dostane nástupní plat 9045 eur měsíčně.
Kritéria konkurzu byla poměrně náročná. Zájemce musel dokonale ovládat češtinu plus další dva evropské jazyky, mít vysokoškolský diplom (nejlépe v oboru politické vědy, ekonomie, právo, komunikace nebo management) a minimálně desetiletou praxi včetně pětileté zkušenosti ve vedoucí funkci. Podmínkou také bylo občanství některého státu EU.
Všechny požadavky splnila jen hrstka zájemců. „Momentálně jsou ve hře v podstatě už jen čtyři jména,“ uvedl zdroj týdeníku EURO blízký Evropské komisi.
Z odborného hlediska by měl mít nejvíce šancí diplomat Petr Kubernát. V 90. letech minulého století působil na české misi při Evropských společenstvích, později vedl Odbor koordinace vztahů s EU na ministerstvu zahraničních věcí a následně celou Sekci EU. Od září 2001 působí jako český velvyslanec v Nizozemském království.
„Kubernát by do toho šel z poměrně slušné pozice. V unii je docela známý, po unijní problematice má poměrně slušný rozhled,“ řekl týdeníku dobře informovaný bruselský zdroj. „Není ale příliš komunikativní a kreativní. Zkrátka je to spíš úředník. To by mohla komise považovat za značný hendikep,“ dodal.
Talentovaná Lucie.
Manželka exministra Pilipa Lucie je na tom podle zasvěcených přesně opačně než Kubernát: o unijní problematice mnoho neví, má prý ale „značný organizační a komunikační talent“.
Pilipová, která začínala jako novinářka a později tisková mluvčí ministerstva zahraničí a spolumajitelka Nadace Bohemiae se nyní živí pořádáním konferencí a ve Španělsku a na Floridě prodává reality.
„Z manažerského pohledu by to určitě zvládla. Je šikovná, nápaditá. Určitě by evropské zastoupení v Praze patřičně zviditelnila. A možná se o EU něco dozvěděla od manžela během jejich pobytu v Lucembursku,“ tvrdí informátor týdeníku EURO, který Pilipovou osobně zná.
Pilipová momentálně žije v Lucembursku, neboť její muž je viceprezidentem Evropské investiční banky. Jeho tříletý mandát ale vyprší v květnu 2007. Rodina už oznámila, že by se ze všeho nejraději vrátila zpět do Prahy.
Pilipové nahrává i další „shoda okolností“: nábor sice provádí Evropský úřad pro výběr pracovníků EPSO, konečné slovo ale bude mít v tomto případě vedení Generálního ředitelství pro komunikaci, pod které všechna zastoupení komise spadají, a hlavně nadřízená komisařka pro komunikační strategii Margot Wallströmová. Tato emancipovaná Švédka by mohla dát přednost spíše ženám… Takže Pilipová si už může pomalu začít stěhovat své oblíbené koně, které si spolu s manželem odvezla do Lucemburska, zpět do vlasti.
I když i další kandidátka je ženského pohlaví, v konkurzu se jeví jako jasný outsider. Diplomatka Irena Moozová momentálně končí v pozici stálé české zástupkyně při UNESCO v Paříži. Žádné významnější pozice ale během své práce v diplomacii nedosáhla. Začínala v 80. letech jako referentka mezinárodního oddělení Národní fronty. Později - už po revoluci - řídila ministerskou administrativu, byla zástupkyní velvyslance ve Španělsku, zástupkyní ředitele odboru lidských práv, koordinovala přípravy na summit NATO v Praze… „Nějaké zkušenosti z diplomacie má, organizačně byla docela zdatná, ale nikdy se nedostala do žádné vysoké funkce, v unii ji prostě vůbec nikdo nezná,“ tvrdí další ze zdrojů týdeníku Euro, který si ale nepřál být jmenován.
Špidlova feministka.
Z kandidátů tak zbývá Jiří Šitler, český velvyslanec v Thajsku. K evropské problematice ho podle všeho přivedla jeho přítelkyně Katharina von Schnurbein, bývalá mluvčí Zastoupení Evropské komise v Praze a nynější mluvčí eurokomisaře Vladimíra Špidly.
Šitler je mezi diplomaty pokládán za „zkušeného diplomata s velmi dobrou znalostí německé problematiky“. V 90. letech pracoval pro tehdejšího českého prezidenta Václava Havla jako jeho zahraničněpolitický poradce. Později nastoupil na „zamini“, kde nejprve řídil odbor států střední Evropy a později byl jmenován hlavním českým vyjednavačem při jednáních s Německem a Rakouskem o kompenzacích nuceně nasazeným.
„Šitlerovou slabou stránkou je to, že s problematikou EU zatím neměl nikdy nic společného. Navíc v Bruselu nikoho nezná, nemá kontakty,“ hodnotí šance českého velvyslance v Thajsku zdroj blízký Evropské komisi.
Ve hře bylo donedávna ještě jedno jméno: Michaela Marksová-Tominová. Za tuto feministku a úřednici ministerstva práce a sociálních věcí v Bruselu lobbovalo vedení ČSSD a eurokomisař Špidla. Marksová-Tominová ale odešla koncem května na mateřskou.
Co dělá Zastoupení Evropské komise
Zastoupení sice nefunguje jako běžná ambasáda, hodně se jí ale podobá. Podle oficiální definice „reprezentuje Evropskou komisi, komunikuje s národními a regionálními médii, sleduje politický, hospodářský a sociální vývoj a zajišťuje nepřetržitou informovanost Evropské komise o každodenním dění…“ Vedoucí zastoupení sice není z pohledu evropských institucí nijak významná figura, z českého pohledu už je to ale zcela jinak. V podstatě všichni čeští úředníci a politici mají důvod se s vedoucím zastoupení stýkat a snažit se ho ovlivnit ve svůj prospěch. Bude to totiž právě on, kdo bude schvalovat konečné znění zpráv o Česku odesílaných do Bruselu. A ty obsahují často kritické a velice nepříjemné informace. Týdeník EURO například před třemi lety získal materiál vypracovaný experty pražského zastoupení komise, který krátce předtím dostaly na stůl desítky bruselských úředníků. Většinu kapitoly o korupci v Česku zabíralo nelichotivé hodnocení politické kariéry lidoveckého lídra Miroslava Kalouska.