Menu Zavřít

Pilný chce spustit účtenkovou loterii k EET v listopadu

31. 5. 2017
Autor: čtk

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) počítá se startem účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) od 1. listopadu letošního roku. Slibuje si od ní hlavně úspory na straně kontrol. Úspěch projektu podle něj bude záviset hlavně na tom, zda se podaří záměr vysvětlit občanům. Přínosy loterie by podle Pilného mohly převýšit náklady na provoz, které dosáhnou 12,4 milionu korun bez DPH. Na vyhodnocení projektu si Pilný chce nechat zhruba rok.

„Záležet bude na tom, jak se k tomu postaví občané,“ uvedl s tím, že podstatná bude hlavně propagace projektu.

I podle Vítězslava Hrušky z poradenské společnosti Apogeo spuštěním účtenkové loterie dojde ke snížení nákladů na případné kontroly dodržování zákona o evidenci tržeb. „Zapojením široké veřejnosti se posílí samokontrolní mechanismus, kdy sama veřejnost bude motivována vyžadovat od prodávajícího účet s fiskálním identifikátorem. Přihlášením účtenky do loterie pak vznikne další databáze vydaných účtenek, která bude sloužit finanční a celní správě pro analytické účely,“ uvedl.

V otevřeném výběrovém řízení na provozovatele loterie zvítězila společnosti Wincor Nixdorf. Bude zajišťovat registraci účastníků loterie, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu. MF původně chtělo spustit účtenkovou loterii s názvem „Účtenkovka“ v polovině letošního roku.


Půl roku s EET. Babišův experiment dostal drobné podnikatele do potíží

 Andrej Babiš v restauraci Magická zahrada


Na celkové zabezpečení účtenkové loterie je v rozpočtu MF pro letošek 100 milionů korun. MF hodlá ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher.

Loterie má podle ministerstva zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu EET a podpořit řádný výběr daní. Losování bude každý měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu účtenku od daného obchodníka.

Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou příští rok další obory podnikání. Dosud obchodníci vydali zhruba 1,4 miliardy účtenek.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

EET srazila platby kartou na internetu

Intel výrobcům diktuje pouze základní parametry, přesný design se ale mohou zvolit sami. Na obrázku ultrabook Lenovo IdeaPad U300s.


  • Našli jste v článku chybu?