Menu Zavřít

Pilulka na opalování do pěti let

2. 9. 2011
Autor: Euro.cz

Jak se vyrovnat s UV zářením se lidé naučí od korálů

Konec spáleninám od Slunce! Místo drahých a leckdy neúčinných krémů na opalování i po něm stačí polknout jednu piluku a několik dní nemusíte nic řešit. Zní to jako reklamní vyvolávání z teleshoppingu, ale jde víceméně o závěr studie britských vědců. Pokud se jejich výzkum potvrdí, do pěti let by měla být na trhu pilulka, která bude lidský organismus bránit proti škodlivému UV záření.
Materiál pro výrobu těchto zázračných prášků pochází z korálů. Tito žahavci žijí v mělkých vodách oceánů, a přesto netrpí spáleninami od silných UV paprsků tropického prostředí. Brání se jim díky symbióze se zvláštními druhy mořských řas. „Už dříve jsme věděli, že korály a některé druhy řas produkují jakýsi vlastní „krém na opalování“, ale až do nynějška jsme netušili, jakým způsobem. Přišli jsme na to, že řasy produkují sloučeninu, kterou korály přebírají a modifikují k ochraně proti slunečnímu záření. Nejenže se tak chrání oba, ale stejné účinky přecházejí i na ryby, které se korály živí. Díky porozumění těmto procesům bychom měli být schopni vyprodukovat stejnou směs v laboratorních podmínkách,“ říká Paul Long z Institututu farmakologie a vedoucí projektu.
Vzorky pro výzkum nasbíral tým britských, australských a amerických vědců u Velkého korálového útesu. Než se ale výzkumníci odhodlají k verzi látky v pilulkách, zaměří se na výrobu krému nové generace. Docílí toho kopírováním genetického kódu korálu do laboratorních bakterií, které jsou schopny rychlé reprodukce. V krátkém čase tak vznikne velké množství kýžené sloučeniny. Brzy by proto mohly začít testy na lidské kůži. Tu vědci mimochodem získají z „odřezků“ po operacích břicha v plastické chirurgii.
Kromě usnadnění opalování během dovolených by mohly výsledky projektu pomoci udržitelnému zemědělství v zemích třetího světa, protože podobným způsobem by se daly upravit i plodiny, které by se pak snáze vyrovnávaly s tropickým podnebím.

  • Našli jste v článku chybu?