Menu Zavřít

Pinožení kohorty smutných klaunů

7. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Měla by se česká vláda při reformě veřejných financí inspirovat slovenským vzorem?

Měla by se česká vláda při reformě veřejných financí inspirovat slovenským vzorem?

bitcoin školení listopad 24

  • ano 67,0 %
  • ne 11,3 %
  • nevím, nemám názor 21,7 %

Napadlo vás, že budeme při přípravě ekonomických reforem opisovat od slovenských sousedů? To, že by se český kabinet měl v otázce veřejných financí inspirovat na východ od našich hranic, si myslí 67 procent dotazovaných účastníků Manažerského barometru.
První reakce je stručná a výstižná: „Smutná odpověď: Určitě!“ O schopnosti tuzemské politické reprezentace vyrovnat se s danou situací pochybuje další dotazovaný: „Tak razantních kroků bezpochyby schopna nebude. A je vůbec možné něco podobného chtít po 'většinově' levicové vládě, když o srovnatelné reformy neusilovaly ani předchozí „pravicové“ vlády?“
Jiný ředitel se domnívá, že snižování daní by mělo výrazně kladný dopad: „Procentuálně nižší sazby daní by vyrovnala lepší a ochotnější disciplína těch, kteří se snaží nynější vysokou daňovou povinnost obejít, což je široká mezinárodní zkušenost (cožpak o tom nesvědčí takzvané daňové ráje?). Další podmínkou je 'zlevnit' příliš rozsáhlý byrokratický aparát (nestačí jen ho nenavyšovat, ale snížit!) a zvýšit transparentnost legislativních norem, aby v nich byl minimální prostor pro korumpování úředníků a šetření peněz nás, daňových poplatníků (například kauzy CME, dálnice D47 a tak dále).
Jeden z odpovídajících se bojí slepého následování vzorů: „Ano, nicméně je nutno podotknout, že nelze přejímat model jako celek, nýbrž analyzovat jeho části a ty pak klidně využít. Myslím, že na tom není nic špatného, mnohokrát jsme mohli vidět, že Slovensko se inspirovalo u nás, tak proč by tomu nemohlo jednou být opačně. V čem bychom se ale určitě měli inspirovat, je vůle vlády přijmout razantní, ale nutná opatření a kroky.“ Následující reakce hořce hodnotí rozpad státu: „Mám obavu, že se pomalu, ale jistě ukazuje, že Slováci měli pravdu, když se od nás chtěli odpojit. Impotence, kterou se posledních deset let vyznačuje česká politická garnitura, je opravdu smutná.“
Nostalgicky zní tato odezva: „Ano. Je to smutné, ale pravdivé. Během pár let jsme dokázali prohospodařit náskok, který jsme měli historicky a který jsme získávali za vlády populisty Mečiara. Dneska Slovensko sice stále ještě většinou vykazuje horší výsledky než my, ale během několika málo let nás překoná, protože vláda skutečně dělá reformy a nevede jen plané řeči.“
Když je politická vůle, tak je možné urychlit vývoj a především není nutné nechat věci dojít tak daleko, jako se to stalo v České republice. V tomto duchu hodnotí současný stav další respondent: „Slovensko je názorným příkladem, jak rychle se věci mohou měnit, když se k moci dostane vláda (byť koaliční), která dokáže realizovat pravicovou politiku. V hokeji dokážeme se Slováky ještě jakž takž držet krok, ale ve všem ostatním nasadili do trháku - sociální pojištění, nemocenské pojištění, daně, veřejné finance, třikrát a dost v trestním zákoně a podobně. Na tom je krásně vidět, v jak krátké době se dají věci změnit, když je vůle, chuť a trocha schopností. V porovnání se Slovenskem je tristní pozorovat pinožení té naší kohorty smutných klaunů (nebo spíš kašparů). A ještě ke všemu teď můžeme Slovensku závidět i exkomunistického, ale velmi rozumně se chovajícího prezidenta. Ten náš napřed svou koncepcí státního pseudokapitalismu promrhal šanci provést zásadní změny počátkem devadesátých let a teď nás vrací na počátek minulého století, když z Hradu prosazuje koncepci národních států. Bohužel je nutné konstatovat, že nám nezbývá než Slovákům závidět… a pozorovat naší politickou reprezentaci, jak usilovně reprezentuje sama sebe.“
Přes jedenáct procent pravidelných účastníků barometru si myslí, že brát si ze Slovenska „daňový vzor“ je nesprávné. Jeden hlas za všechny: „Všechno má svoji míru. Myslím si, že většině z nás respondentů se o reformě a utahování opasku lehce hovoří, protože se nás v podstatě nedotkne. To neznamená, že bychom neměli činit některé kroky, které činí Slováci, ale neměli bychom si brát příklad z formulování reformy, která neodráží realitu v zemi. Vzhledem k výši platu na Slovensku je významná část občanů skutečně 'na hraně' smysluplné existence a zatěžovat je dalšími platbami je v podstatě likvidační. Komunismus byl v nemalé míre hnán existenčním zoufalstvím lidí. U nás je situace přece jenom lepší, takže máme 'větší prostor' pro škrty, ale i to má svoji míru. Nerad bych se dočkal komunistů opět ve vládě.“

Odpovídalo 106 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?