Tématem těchto dní je bezesporu to, jak Andrej Babiš škodí zemi a jak moc lidí by ho rádo vidělo mimo politiku. To má bezesporu své opodstatnění a tlačit na změnu poměrů je zcela na místě. Druhou věcí však je, že i ti, kteří by chtěli dotačního miliardáře u moci vystřídat, podnikají kroky, které vážně poškozují zájmy této země.
Minulý týden podali Piráti trestní oznámení na neznámého pachatele ve starém příběhu, v němž ČEZ prodal svou bulharskou elektrárnu Varna a utrpěl při tom nemalou ztrátu. Varna byla součástí rozsáhlých investic ČEZ v Bulharsku, které zásadně znehodnotil postup bulharské vlády proti energetickým společnostem po občanských nepokojích, které vznikly po zvýšení státem regulovaných cen elektrické energie na počátku roku 2013.
Tamní úřady se pokusili vinu za zdražení přesunout na zahraniční investory v energetice. Zkoušeli ve správním řízení odebrat ČEZ licenci, kriminalizovaly jeho místní manažery a podnikly řadu diskriminačních kroků, které bránily distribučním společnostem dosahovat při prodeji elektřiny minimální rentability. Součástí tohoto diskriminačního postupu bylo i odebrání licence na udržování kapacitní rezervy elektrárně Varna, která se tak zásahem bulharského státu stala jenom hromadou šrotu.
Měl by se ČEZ pouštět do dalších zahraničních investic?
ČEZ byl fakticky donucen elektrárnu prodat se ztrátou tomu, kdo nabídl nejvíce, a Piráti za tuto ztrátu naprosto absurdně neviní bulharskou vládu, ale management české energetické společnosti. Argumentem paradoxně je, že s novým vlastníkem, kterým je velmi vlivný bulharský politik, nyní varnská elektrárna získala bez dodatečných investic potřebná povolení a může vyrábět. To je zřejmě podle Pirátů nikoli projev klientelismu v bulharské politice, ale nějaký podvod ČEZ.
Byl by to jen projev mentální nedostatečnosti a nulové kompetence, kdyby zároveň neběžela arbitráž, kterou ČEZ s bulharským státem zahájil. Jde v ní o stovky milionů eur a ze dvou třetin státní energetická firma může s vysokou pravděpodobností dosáhnout na miliardy korun, protože její pozice je velmi silná a důkazů o diskriminaci je mnoho.
V podstatě jediné, co může bulharská strana argumentačně používat, je zpochybňování legality kroků ČEZ v Bulharsku. Pirátské trestní oznámení je přesně to, co se jí hodí do krámu. Pirátští politici se už před časem setkali se svými bulharskými kolegy a adoptovali zjevně jejich pohled na věc, což může české daňové poplatníky stát pár miliard.
Čtěte další komentáře Pavla Párala