Menu Zavřít

Piráti v trojrozměrném světě

27. 1. 2012
Autor: Euro.cz

Internet

Zatímco se nejen americké úřady snaží rozdrtit úložiště pro sdílení nelegálních kopií souborů, otevřely pirátské stránky další frontu on-line bitev. Nejproslulejší poskytovatel prostoru pro výměnu „uměleckých děl“ The Pirate Bay umožnil sdílení takzvaných Physibles neboli 3D objektů, které se například dají vytisknout na speciálních tiskárnách. Heslo potíračů pirátů „auto byste neukradli“ tak prakticky ztrácí význam, i když je zatím možné stáhnout jen model vozu. Kdo ale ví, kam se za pár let technika posune.
Tiskárny 3D objektů z plastů, z nichž je i v Česku dostupný třeba model RepRap za necelých dvanáct tisíc korun, přitom získávají na popularitě a plány pro tisk všemožných věcí od sošek přes boty až k bůhvíčemu jsou on-line k mání zcela běžně a bez poplatků. Klesá i cena takových tiskáren – firma MakerBot Industries své stroje prodává už místo 2500 dolarů i za 1750 dolarů za kus. Bude-li jejich cena tak jako za poslední tři roky klesat dál, jak se to stalo například domácím počítačům, může se možná brzy na 3D tiskárnu těšit každá domácnost.
Jak na to zareagují velké firmy, které mají v 3D tisku velký byznys? Ostatně společnost IBISWorld očekává, že jen během letošního roku vzrostou tržby této oblasti průmyslu o 20,3 procenta na 1,7 miliardy dolarů a do roku 2016 už to má být okolo tří miliard dolarů. Takové částky možná ve srovnání s filmovým a hudebním průmyslem blednou, ale designéři, výrobci zdravotnických zařízení, automobilky nebo výrobci letadel, už se možná začínají třást, aby se jejich nákresy nedostaly do rukou on-line pirátů.

  • Našli jste v článku chybu?