Sdružení má vysoké renomé, tvrdí jeho šéf Ota Melcher
Stojíte nově v čele SOVAK. Jak byste charakterizoval tuto organizaci? MELCHER: Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR neboli SOVAK je dobrovolné zájmové sdružení v oboru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Sdružuje právnické osoby, které provozují vlastní nebo spravují veřejné vodovody a kanalizace. Jeho členy jsou rovněž společnosti, které oboru vodního hospodářství dodávají své služby. Více než sto řádných členů SOVAK dodává pitnou vodu takřka pro devadesát procent obyvatel ČR. Prioritou sdružení je hájit společné zájmy v oboru a zastupovat své členy při jednáních se státními orgány v oblasti legislativní a normotvorné činnosti. SOVAK pro své členy a vlastníky infrastrukturního majetku zabezpečuje informační, poradenský a vzdělávací servis. Sdružení vydává časopis SOVAK a ročenku, pořádá mezinárodní výstavu Vodovody – kanalizce a připravuje a organizuje odborné semináře a školení. Zkrátka, vše rozhodující, co se děje v oboru vodovodů a kanalizací, se střetává na půdě SOVAK.
Bere státní správa sdružení jako partnera pro řešení problematiky vodovodů a kanalizací? MELCHER: Tam, kde se státní správa cítí nejistá, ráda využije názoru odborné veřejnosti, ale v těch případech, kde je již vytvořen silný politický názor, tam je odborné stanovisko již jen „komplikací“. To, že stát nevyužívá zpětné vazby a fundovaných názorů provozovatelů, vlastníků a správců, je škodou pro celý obor. Příkladem takového postupu je činnost meziresortní komise pro komplexní řešení problematiky vodovodů a kanalizací. Naopak doufám, že současný postup ministerstva zemědělství při přípravě novely zákona č 274/2001 Sb. bude reflektovat názory odborné veřejnosti.
A jaké jsou nejbližší cíle uskupení, v jehož čele stojíte? MELCHER: Existence sdružení je stále významnější zejména v souvislosti se vstupem Česka do EU a převzetím závazků za oblast životního prostředí. SOVAK je připraven se zařadit mezi standardní evropská zájmová sdružení. Sdružení má v oboru vysoké renomé, a pokud bude postupně naplňovat strategické cíle vycházející z přijaté koncepce, má budoucnost zaručenou.
Je podle vašeho názoru reálné, aby ČR splnila své závazky v oboru VAK v souvislosti se vstupem do EU včas, do roku 2010? MELCHER: Pro náš obor to znamená především splnit požadavky legislativy související s naplněním Směrnice o čištění městských odpadních vod. V průběhu přechodného období do roku 2010 - a u některých lokalit ještě dříve -, bude nutné realizovat rozsáhlý program investičních akcí. Program je třeba v krátké době projekčně a územně připravit a zajistit systém financování s maximálním využitím dotační podpory z Evropské unie a s mobilizací všech dostupných domácích zdrojů s podporou velkých provozovatelů. Rozhodujícím zdrojem evropské podpory je kohezní fond, který má však podmínku v minimálním limitu deset mil. eur na jeden projekt. Tento limit vyžaduje složitá a zdlouhavá jednání o sdružování měst a obcí do skupinových projektů. Z uvedeného vyplývá, že je to lépe zvládnutelné v lokalitách, kde je infrastruktura obstarávána profesionálními společnostmi. V lokalitách, kde není v současné době určité profesionální zázemí včetně uplatňování reálné cenové politiky, bude situace složitá.
Jste zároveň generálním ředitelem společnosti Středomoravská vodárenská (SMV). Co konkrétně budete muset v místě vašeho působení v souvislosti se závazky ČR vůči unii vyřešit? MELCHER: Středomoravská vodárenská, je jedna z provozních společností patřící do skupiny Veolia Water. Působí od roku 2000 jako smluvní partner Statutárního města Olomouce, Vodohospodářské společnosti Olomouc a dalších měst a obcí středomoravského regionu. Organizační uspořádání umožňuje vlastníkům infrastruktury plně využít podporu evropských fondů a současně investiční podporu provozovatele.
SMV funguje v rámci provozního modelu. Nebude to překážkou pro získání případných dotací z evropských fondů? MELCHER: Provozní model, ve kterém je provozování a vlastnictví vodohospodářské infrastruktury odděleno, vytváří optimální podmínky pro využívání evropských podpor. Žadatel podpory, v tomto případě vlastnická společnost, je téměř ve stoprocentním vlastnictví měst a obcí a to je hlavní předpoklad pro maximální úspěšnost. Trvalost tohoto stavu je zaručena dlouhodobým smluvním vztahem.
Ministerstvo zemědělství rozeslalo k připomínkám svou představu regulace odvětví. Jaké je vaše stanovisko k tomuto návrhu? MELCHER: Zřízením regulačního úřadu by se významně zasáhlo nejen do zákonných práv samospráv, to je krajů a obcí, ale také do současných úřadů státní správy, a to ministerstva financí a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Současný právní řád vytváří ucelený systém, který reguluje obor vodovodů a kanalizací na ochranu spotřebitele v prostředí přirozeného monopolu v území.