Obec Petrohrad leží 20 kilometrů západně od Rakovníka.
Její dominantou je bývalý pivovar, vybudovaný v 19. století podle plánů architekta Národního divadla Josefa Zítka. Fungoval do roku 1967, nyní je na prodej.
Bývalý petrohradský pivovar se nachází na severním okraji obce, vlevo u silnice na Černčice. Sestává z hlavní budovy, v níž byly umístěny sladovna s varnou a kanceláře, a z budovy chladného hospodářství. Součástí areálu je i původní parní mlýn.
Hlavní třípodlažní objekt, postavený v neorománském slohu, působí dojmem honosného paláce a jeho někdejší funkci prozrazuje pouze sladovnický komín a komín později přistavěné kotelny. Fasáda je bohatě členěna ornamenty a cihlovými detaily.
Majitelem je společnost Leros, která budovy v posledních letech využívala jako sklady. V roce 2006 však hlavní objekt vyklidila a připravila k prodeji. Cena je vzhledem k rozlehlosti stavby velmi slušná – pouhý jeden milion korun.
Zítek pro Černíny
POPIS OBJEKTU
- *název - Černínský pivovar místo - Petrohrad kraj - Ústecký adresa - č. p. 17, 19 typ - pivovar stav - chátrající využití - částečné kult. památka - od roku 1958 vlastník - Leros, s.r.o. cena - 1 milion Kč Původní panský pivovar se nacházel na západní straně petrohradského zámku a později splynul s jedním ze zámeckých křídel. Výstavba současného pivovaru začala roku 1847 za hraběte Heřmana Černína. Nejprve vznikly sklepy a v letech 1862 až 1863 hlavní budova podle návrhu známého českého architekta Josefa Zítka. Byla to jeho první a jediná industriální stavba. Roku 1870 byl pražskou firmou Novák a Jahn postaven nový hvozd s komínem, který narušil jinak symetrickou dispozici. Za dalších šedesát let se pak stejná firma postarala také o kompletní rekonstrukci, při níž byla modernizována technologie sladovny i varny a přistavěna kotelna s druhým komínem. Ze zápisu zastupitelstva z roku 1935 vyplývá, že součástí pivovaru byla také malá elektrárna s parním generátorem. Sklad bylin ve varně**
Roku 1945 bylo v pivovaru na několik měsíců skladiště SS. Podnik byl proto ihned po válce znárodněn a začleněn do Chebsko-Karlovarských pivovarů. Výroba piva pokračovala až do roku 1967, kdy musel být provoz ukončen. V objektu totiž nebylo strojové chlazení (led se bral jen z přilehlého rybníka) a modernizace by byla příliš nákladná.
Roku 1969 převzal prázdné budovy podnik Léčivé rostliny Zbraslav a zřídil zde sklad a balírnu léčivých rostlin. Pivovarské sklepy začaly pro zrání sýrů využívat Západočeské mlékárny Kralovice.
V budoucnu by zajímavý průmyslový objekt mohl sloužit opět drobné výrobě či skladování. Možná je ale také úprava na byty nebo stylový hotel. Vzdálenost od Prahy je pouhých 70 kilometrů.