Menu Zavřít

Pivo z podzámčí

16. 1. 2017
Autor: Euro.cz

Ve Frýdlantu se rychle naučili dělat špičkové ležáky Většina pivovarů nedá na žatecký poloraný červeňák dopustit. Pavel Palouš (na snímku) však nemá problém vařit klasické ležáky ani z jiných chmelových odrůd. Jenže ty se zatím pěstují na tak malých plochách, že z nich ve Frýdlantu udělá jen několik várek. Což je škoda – všechno, na co Palouš sáhne, se totiž mění ve zlato.

„Nejsem z oboru, pivo mě učil vařit Jirka Strnad,“ vzpomíná Pavel Palouš na uplynulé roky, kdy v pivovaru působil ostřílený pivovarník se zkušenostmi ze Svijan, Vratislavic či Kutné Hory. „Vedl nás k ležákům, já zase rád zkouším nové chmely,“ pokračuje.

A k Frýdlantskému zámeckému pivovaru, který ve výběžku v roce 2014 po pětašedesáti letech obnovil pivovarskou tradici, vzhlížejí pijáci všech vyznání. Ať už jde o spodně kvašenou klasiku či svrchně kvašený speciál, každé pivo si zaslouží pochvalu.

„Tradiční ležáky tvoří polovinu výstavu. Nechci ven pouštět mladá piva,“ vysvětluje Palouš. Zatímco třetina končí v regionu, další třetina odchází do Prahy a poslední část na Moravu.

I přesto, že frýdlantská piva nepatří k nejlevnějším, poptávka je obrovská.

To byl také důvod, proč na konci minulého roku došlo k razantnímu navýšení kapacity. Ročně tak budou moct uvařit 25 až 30 tisíc hektolitrů piva, zatímco loni to bylo kolem šesti tisíc hektolitrů.

Pivo si zaslouží sklo

„I když jsme první rok plnili do PET lahví, pivo si zaslouží sklo,“ přibližuje Palouš, proč všechny frýdlantské ležáky i speciály stáčejí do skleněných lahví s nepřehlédnutelnými etiketami.

Nejširší nabídku mají přímo v pivovarském klubu. Jako první přišla na řadu vyhlášená dvanáctka Albrecht (0,7 litru za 72 korun). Světlý ležák s pěti procenty alkoholu dává znát svou těžkost, zaujme rovněž dobře vyladěná hořkost. Frýdlantská dvanáctka je velmi oblíbená i díky své dobré pitelnosti. Bez přehánění jde o jeden z nejlepších českých ležáků.

Mezi zákaznicemi prý zase vede tmavá dvanáctka Kateřina (0,7litrová láhev za 78 korun). Ovšem pivo bez potíží zaujme i muže. Překvapuje výraznější hořkostí, kterou ovšem přebíjí velmi osvěžující dojem.

Návštěva pivovaru nemusí končit jen u výčepu. Provoz funguje v historické budově, která se od roku 2010 rekonstruuje.

A přestože v uplynulých desetiletích se tu děly různé věci – například zde zrály sýry – pivovar stavbě sluší nejvíc. Však vyrazte na prohlídku.

Frýdlantský zámecký pivovar

bitcoin_skoleni

Hejnická 4073, Frýdlant SLÁDEK: Pavel Palouš NABÍDKA: spodně i svrchně kvašená piva DOPORUČUJEME: dvanáctku Albrecht, která v dokvasném tanku leží až 60 dnů OTEVŘENO: pivovarský klub Frýdlant má otevřeno každý den přes odpoledne až do večera

O autorovi| stratilik@mf.cz ; Ondřej Stratilík

  • Našli jste v článku chybu?