Tajemství úspěchu: kvalitní české suroviny, klasické postupy a sládci
Městu Litovli udělil právo vařit pivo král Václav II. již v roce 1291. Pivovarnictví má proto v tomto malebném městě v srdci úrodné Hané bohatou tradici. Samotný pivovar Litovel byl slavnostně otevřen v roce 1893 jako Rolnický akciový pivovar se sladovnou v Litovli, první ryze český vlastenecký pivovar v okolí. Už od počátku vsadili tamní sládci na kvalitní lokální suroviny a používají je dodnes. Voda z Litovelského Pomoraví, ječmen z úrodných hanáckých polí i tršický chmel jsou spolu s tradičním vařením základem litovelského piva. Pivovar proslul také svými sládky. Od počátku se jich zde vystřídalo pouze devět, postupně si své zkušenosti předávají z generace na generaci. Současný sládek Petr Kostelecký je v pivovaru již 25 let a vychoval si ho jeho předchůdce, dnes emeritní sládek Miroslav Koutek.
Znamením, že je správné nevzdávat se svých tradic, jsou i mnohá ocenění z prestižních tuzemských i světových anonymních degustačních soutěží.
Litovelská piva se pravidelně umísťují mezi nejlepšími, ato ive stále rostoucí konkurenci. Nejčerstvější cenné medaile si pivovar přivezl z 29. ročníku mezinárodní soutěže Zlatá pivní pečeť a také ze Světové pivní pečeti. Ve 27. ročníku soutěže lahvových piv Zlatý pohár PIVEX získal dokonce pět medailí. Ocenění převzal i na národní degustační soutěži Golden Bohemia.
Oceňovaná klasika i oblíbené speciály
Cenné kovy byly doménou i nejslavnějšího českého zápasníka Gustava Frištenského, který zvítězil v deseti tisících kláních v řeckořímském zápase i volném stylu. Jeho neodmyslitelné spojení s městem Litovel začalo jeho láskou, a to nejen k pivu, ale i k dceři Josefa Elledera, prvního litovelského sládka.
Pivovar Litovel je znám nejen svými tradičními značkami výčepních piv i ležáků včetně tmavých piv, ale také řadou oblíbených pivních speciálů - například říznou polotmavou třináctkou Gustav, inspirovanou právě silou zmiňovaného slavného zápasníka. Dlouhodobě nejúspěšnější jsou světlé výčepní pivo Moravan, světlý ležák Litovel Premium a tmavý ležák Litovel Premium Dark, které pravidelně sbírají medaile na domácích i zahraničích degustačních kláních.
Znak s včelou odkazuje na pracovitost
I samotné budovy pivovaru, proslulého svou nádhernou varnou s měděnými nádobami zasazenými do kardinálského mramoru, mají své kouzlo. Například na nádvoří upoutá pozornost návštěvníků znak, jehož dominantou je včela. „Ta symbolizuje pracovitost neodmyslitelně patřící ke všem lidem, kteřís hrdostí vařili a vaří litovelsképivo,“ vysvětluje Miroslav Koutek, emeritní sládek.
„Dále lze na znaku spatřit srp a obilné klasy, které poukazují na oblast úrodné Hané, dávající pivovarníkům vždy dostatek toho nejkvalitnějšího sladovnického ječmene a chmele. Štiku a kapra najdeme i ve znaku města Litovel, které je centrem oblasti CHKO Litovelské Pomoraví s vynikající a vysoce kvalitní vodou. Královská koruna pak odkazuje na české krále, kteří dávali městu právo vařit pivo,“ vysvětluje Koutek. „Tyto symboly jsou pro nás důležité i dnes. Pracovitost pivovarníků a silné pouto k regionu sjeho jedinečnými pivovarnickými surovinami i vazba k naší bohaté historii nás zavazují kpoctivé práci při výrobě toho nejlepšího piva,“ dodává. •