V České Kamenici po 64 letech obnovili vaření piva, sázejí na klasické ležáky
Manželé Kotoučoví provozují od roku 2003 palírnu a moštárnu. Ročně vypálí kořalku ze sto tun ovoce a více než sto tun kvasu, hektolitry moštu nepočítaje. S tím, jak rostl zájem klientů o jejich služby, zvyšovala se i touha Kotoučových přesunout palírnu od svého domku do rozlehlejších a vhodnějších prostor.
Proto začali v pětitisícové České Kamenici zkoumat, která z opouštěných fabrik by byla pro jejich účely nejvhodnější. Nakonec se rozhodli koupit objekt, který od 17. století až do roku 1951 sloužil jako pivovar. Od té doby, přestože šlo o kulturní památku, chátral - byl využíván jako sýpka pro zemědělce nebo třeba jako výrobna krmných směsí pro drůbež.
„Když už jsme vlastnili tak úžasný areál, rozhodli jsme se, že kromě vybudování palírny zkusíme obnovit výrobu piva“ vzpomíná Jan Kotouč. Podařilo se jim z dotačního titulu OPPI získat na stavební úpravy a pořízení nových technologií 27 milionů korun, další desítky milionů investovali z úvěrů a rodinných peněz.
Po více než čtyřletém úsilí se na podzim roku 2015 podařilo pivovar otevřít a uvařit první várku piva podle vlastní receptury.
„Byla to Kamenická Podkova, dvanáctka, která je dodnes naší vlajkovou lodí“ říká Kotouč s hrdostí v hlase, když si natočí a ochutná pivo, na jehož produkci se sám podílí. „Měli jsme domluveného vlastního sládka, ale jak se kvůli různým průtahům odkládalo zprovoznění výroby, zařídil si práci v jiném pivovaru, takže teď ho máme,na výpůjčku'. Přijede, vše připraví, uvaří pivo, ale další činnosti jako stáčení či sanitaci si už děláme sami,“ popisuje Kotouč.
Kromě zmiňované dvanáctky se v České Kamenici vaří klasická výčepní desítka Dukát, v degustačních soutěžích oceňovaný ležák Kamenický Zlaťák 11°, polotmavý třináctistupňový Poklad či tmavý ležák Rytíř.
Podle sezony pak přichází na řadu speciály jako velikonoční dvanáctka s jantarovou barvou a názvem Jakub, pšeničná Zlatá Podkova nebo vánoční medová Kaple 14°.
„Jednu dobu se vůbec neprodávala desítka, ale trochu jsme změnili recepturu a hlavně přes léto jde výborně,“ pochvaluje si Kotouč. Největší odběr je momentálně ve formě PET lahví (10° za 72 korun, 11° za 78, 12° za 84; vše 1,5 litru), zvedá se však i pivovarská hospoda - v nádherném barokním sále s původními klenutými stropy, kde je umístěna nerezová varna, ale i třeba výstava studentů zdejší ZUŠ.
Všechna českokamenická piva jsou vyráběna tradičním způsobem, tedy spodně kvašená, chmelená Žateckým červeňákem, případně chmely z jiných oblastí Česka a vařená podle původní technologie. Piva mohou zrát až v patnácti tancích, nejsou filtrována ani pasterována. „Veškerá výroba je řízena počítačem a specializovaným softwarem, včetně ovládání na dálku,“ říká Kotouč. Vloni pivovar uvařil 650 hektolitrů, letos by to mělo být dvakrát tolik.
Kapacita pivovaru je stavěna na tři tisíce hektolitrů ročně. •
Pivovar a palírna Česká Kamenice
Pivovarská 3, Česká Kamenice
PRODEJ PIVA: v PET lahvích, v pivovarské hospodě CO DOPORUČUJEME: oceňovanou a dobře
pitelnou jedenáctku Zlaťák OTEVŘENO: prodejna denně včetně nedělí, pivovarská hospoda o víkendech 14.00 až 22.00
O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz