Menu Zavřít

Pivovary Lobkowicz odmítají zaplatit 540 milionů korun, které po nich chtějí zahraniční investoři

13. 8. 2020
Autor: archiv

Jestli něco nejvýmluvněji ilustruje současnou situaci společnosti Pivovary Lobkowicz Group, je to její umrtvený podnik v Uherském Brodě. Místo, kde se desítky let vařilo pivo Janáček rozšířené po celém Slovácku, je dnes zavřené, studené a bez života. Jak už týdeník Euro uvedl v červnu, předseda představenstva Jaroslav Tvrdík spolu s čínskými majiteli ze Citic Europe Holdings rozhodli o konci výroby. Neradostnou situaci skupiny stojící na regionálních pivovarech pak potvrdily i nedávno zveřejněné finanční výsledky. Podle nich se v roce 2018 propadlo hospodaření firmy do 455milionové ztráty.

Aby toho nebylo málo, před pivovarskou skupinou se teď objevil další přízrak z minulosti. Už v září bude Krajský soud v Praze opět rozhodovat o pohledávce ve výši 540 milionů, již chce po firmě Pivovary Lobkowicz Group (PLG) zaplatit společnost Chayton Sava Limited, divize britské investiční skupiny Chayton Capital.

Jde o část dědictví, které v pivovarské skupině zůstalo ještě z dob dnes uprchlého majitele Zdeňka Radila a jež si možná noví čínští státní investoři neohlídali, když v roce 2015 ve spěchu před setkáním prezidentů Miloše Zemana a Si Ťin-pchinga živelně skupovali podíly v českých firmách.

Tvrdíkovi lidé dnes proto tvrdí, že nikomu nic platit nechtějí. „Společnosti skupiny PLG odmítají jakékoli nároky vznášené vůči nim ze strany společnosti Chayton Sava Limited,“ reaguje Silvie Špryňarová, mluvčí Citic Europe Holdings.

Polská spojka

Začátek příběhu, který dnes rozplétá česká justice, se točí kolem pivovaru v polském městě Polczyn-Zdrój. Tehdejší ředitel PLG Radil se měl obrátit na Jaromíra Pekla, bývalého kolegu z auditorské firmy Deloitte a ředitele v Chayton Capital.

Podle informací týdeníku Euro žádal peníze na záchranu polského pivovaru, který se dostal do finančních potíží.

Vidinou Radila, který v současnosti nekomunikuje a zmizel v zahraničí, prý bylo, že polský pivovar se do budoucna stane součástí skupiny PLG a mohl by vyrábět piva privátních značek pro obchodní řetězce.

Když týdeník Euro požádal o vyjádření Jaromíra Pekla, odvětil, že je vázán mlčenlivostí a k detailům pohledávky se nemůže vyjadřovat. „Mohu jen připustit, že transakce souvisela se snahou PLG o expanzi v rámci středoevropského trhu v době před zhruba deseti lety,“ prohlásil Peklo.

Financování podle zjištění týdeníku Euro probíhalo na základě opční smlouvy přes společnost Renergy – zřejmě i proto, aby přímým a viditelným spojením s polským pivovarem nedošlo k poškození české značky Lobkowicz. Zajištění úvěru nicméně měla poskytovat PLG.

A když tak na konci roku 2016 – několik týdnů po odvolání Zdeňka Radila z představenstva pivovarské skupiny – investoři z Chayton vyzvali Renergy k dohodnutému plnění a nic nepřišlo, obrátili se na Pivovary Lobkowicz Group a její jednotlivé podniky jako ručitele celé transakce.

Pivovarská skupina pod vedením čínských investorů však tento konstrukt neuznává, a tak se celá věc dostala k soudu.

„S PLG jsme vždy usilovali a usilujeme o smírné řešení, nicméně kvůli jejich postoji jsme byli nuceni domáhat se práv našich investorů soudní cestou. Stejně jako řada jiných subjektů v odvětví sdílíme i my obavy o budoucnost této kdysi úspěšné skupiny (PLG – pozn. red.). Problematická komunikace jejich představitelů a nejasná strategie v tomto ohledu situaci bohužel příliš nepomáhá, “ tvrdí Jaromír Peklo.

Zmizení v Gruzii

Mluvčí Citic Špryňarová však takovou interpretaci odmítá: „Společnost Chayton tvrdí, že společnosti ze skupiny PLG mají za společnost Renergy poskytovat zajištění. PLG však s takovým tvrzením důrazně nesouhlasí, když údajná zajištění jsou z řady důvodů absolutně neplatná.“

O něco jasněji by mohlo být v září, kdy celou kauzu bude opět projednávat česká justice. Pokud by totiž skupina PLG, zastoupená vlivným právníkem Radkem Pokorným, který mimochodem lobkowiczkým pivovarům poskytuje „právní pomoc“ za několik milionů ročně, neuspěla, povinnost zaplatit 540milionový dluh by je velmi jistě poslala do záhuby.

Hospodářské výsledky skupiny mluví celkem jasně. Vysvětlení celé věci by mohl přinést Radil. Ten se ale skrývá v zahraničí a kvůli několika trestním oznámením – mimo jiné i od Citic Europe Holdings – po něm Policie ČR vede už od předloňského listopadu mezinárodní pátrání. Svou zatím poslední stopu zanechal v Gruzii.

Jak v březnu 2018 napsal web Euro.cz, od října 2016 byl Radil členem dozorčí rady gruzínské nápojové firmy Teliani, předloni 1. března se pak stal výkonným ředitelem pivovarů Global Beer Georgia.

MM25_AI

I tenhle příběh a aktuální situace Pivovarů Lobkowicz dokládá, že ony spásné čínské investice, jak je před pěti lety prezentoval Hrad a jeho spojenci, aby zdůraznili přátelskou linku mezi Prahou a Pekingem, byly pouze narychlo uvařeným a velmi nepromyšleným gestem.

  • Našli jste v článku chybu?