Menu Zavřít

Plán OMV a Gazpromu na nový plynovod a je opět ve hře

13. 6. 2017
Autor: Gazprom

Rakouská energetická skupina OMV a ruský plynárenský gigant Gazprom možná opráší plán výstavby plynovodu spojujícího Rusko se střední a jižní Evropou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na list Der Standard.

Jak uvedly zdroje Reuters obeznámené s jednáním, v této fázi je příliš brzy mluvit o nákladech a investicích projektu. Nicméně pokud bude realizován, posílí úlohu rakouského plynovodního uzlu Baumgarten, přes který se distribuuje kolem 57 miliard metrů krychlových plynu ročně. Projekt by měl navazovat na rusko-turecký plynovod TurkStream, který Gazprom hodlá dokončit do konce příštího roku. Další možností, jak dopravit ruský plyn do Itálie je přes západní Turecko a Řecko, uvedla agentura Reuters.


Přečtěte si více o nové velmoci na poli zemního plynu:

Izrael se stává plynovou velmocí. Z tamního boomu mají prospěch i české firmy

 Těžba plynu na moři


Projekt TurkStream byl poprvé oznámen koncem roku 2014 během Putinovy návštěvy v Turecku. V listopadu 2015 byl ale pozastaven po sestřelení ruského letadla Su-24 tureckou stíhačkou F-16 v Sýrii. Oteplování vzájemných vztahů zahájila loni v červnu turecká omluva Rusku. Projekt předpokládá stavbu dvojího potrubí pod Černým mořem. Každé z nich má mít roční kapacitu 15,75 miliard metrů krychlových zemního plynu. Náklady na něj se odhadují mezi 12 až 13 miliardami dolarů.

bitcoin_skoleni

Projekt plynovodu South Stream, který měl dodávat ruský plyn do jižní Evropy podmořským plynovodem do Bulharska, Rusko zrušilo koncem roku 2014 kvůli námitkám Evropské unie z důvodů hospodářské soutěže. Po ruské anexi Krymu pak vzájemné vztahy ochladly.

Dále čtěte:

Plynové námluvy. Evropa řeší, jak se zbavit závislosti na Rusku

V Evropě se těží stále méně plynu, podíl Gazpromu na trhu poroste

Tranzit zemního plynu přes Česko klesl. Mohou za to nové přepravní trasy


  • Našli jste v článku chybu?