Menu Zavřít

Plánované zvýšení soudních poplatků zvedlo zájem o nové firmy

27. 7. 2011
Autor: profit

Od 1. září vstoupí v platnost návrh ministerstev spravedlnosti a financí týkající se zvýšení soudních poplatků, který se negativně dotkne i českých firem.

Plánované zvýšení soudních poplatků zvedlo zájem o nové firmy

Foto: Profimedia.cz

Dražší bude především jejich založení, ale také změny v již stávajících společnostech. Ti, kdo uvažují o koupi či založení nové společnosti, by proto neměli s rozhodnutím příliš otálet. „Na dvojnásobek z tisícikoruny se zvýší poplatek za změnu zápisu v obchodním rejstříku. Platba za zápis akciovky do rejstříku vzroste na víc než dvojnásobek (z 5000 na 12 000 Kč). Na situaci jsme připraveni, už nyní můžeme potvrdit zvýšený zájem o nákup před-založených společností,“ komentuje situaci Jana Babůrková ze společnosti SMART Companies, která se zabývá zakládáním a prodejem firem na klíč.

Podle nejnovějších údajů společnosti SMART Companies se před-založené společnosti, tzv. ready-made, vloni na celkovém počtu nově založených společností podílely více než 12 procenty, počet prodaných ready-made společností v České republice průběžně roste. „Lze očekávat, že plánované zvýšení soudních poplatků trend růstu počtu prodaných ready-made společností samozřejmě ještě podpoří,“ dodává Babůrková. Před-založené, tzv. ready-made společnosti poskytují rychlý a velmi pohodlný start podnikání. Jsou již zapsané v příslušném obchodním rejstříku a lze je tak rychle a levně převést na nového majitele. „Tyto společnosti nemají žádnou obchodní historii, závazky ani pohledávky a jejich ekonomická činnost je nulová,“ vysvětluje Jana Babůrková ze společnosti SMART Companies. Největší zájem o před-založené společnosti je tradičně v Praze.

bitcoin školení listopad 24

Jasná převaha mezi právními formami ready-made společností je na straně s.r.o. „Největší zájem je o společnosti s ručením omezeným, které tvoří 60 procent všech prodaných před-připravených společností,“ uvádí Babůrková, ale zároveň upozorňuje na fakt, že čím dál tím větší popularitu si získávají i tzv. evropské společnosti (SE). „Zatímco u s.r.o. můžeme sledovat dva hlavní důvody zájmu – přechod živnostníků na pro ně bezpečnější formu podnikání a zvyšující se počet nových projektů, na které je vhodné mít samostatnou společnost, u evropských společností to je zejména možnost přesunu sídla v rámci EU, aniž by došlo ke zrušení společnosti a přerušení právní kontinuity,“ zmiňuje hlavní výhody Jana Babůrková ze SMART Companies.

V České republice je průměrný čas potřebný pro založení společnosti 20 dní a podnikatel se musí vypořádat s minimálně devíti procesními kroky. „Celosvětový průměr je 34 dní, ale například na Novém Zélandu trvá založení pouhý jediný den,“ uvádí Babůrková a dodává, že i procesní kroky mají Novozélanďané zkoncentrovány do jediného kroku. Dlouhou dobu nutnou na vyřízení všech byrokratických náležitosti a urychlení začátku podnikání na jeden den lze eliminovat právě využitím ready-made společnosti.

  • Našli jste v článku chybu?