Přestěhovat se za prací do Německa nemusí člověku změnit jen finanční účty, ale také jeho chování. Ačkoli jsou nám naši západní sousedé v mnohém podobní, existují určité zvyky, které je dobré znát, pokud se do země na dlouhou dobu chystáte. Například tam stále vítězí hotovost nad platebními kartami, ale také jen málo Němců vykonává potřebu ve stoje.
1. Lahve v ulicích nenajdete
Pokud necháte na ulici prázdnou láhev, stačí se otočit a za pár vteřin je pryč. Prázdné lahve jsou v Německu výhodný byznys. V supermarketech za jednu lahev dostane až 25 centů (téměř sedm korun). Tohle sice známe i z Čech, ale v Německu se to týká také plastových lahví či plechovek.
2. Na záchodě vždy sedět
Němci údajně na záchodě rádi sedí. Řeč je samozřejmě o malé toaletě v případě pánů. Porušení tohoto pravidla prý berou mnozí velice vážně. Ale nebojte se, není na to žádný zákon. Soud minulý rok osvobodil muže, kterého jeho bytný žaloval o 1900 euro (přes 50 tisíc korun) za „poškození podlahy v okolí toalety“.
3. Spaní na podlaze
V 21. století ve vyspělé západoevropské zemi jistě není o postele nouze, přesto řada Němců spí na matraci na zemi. Někteří proto, že je to zdravé pro jejich záda, jiní kvůli snaze vypadat „hipísácky“.
4. Nadávání na hromadnou dopravu
MHD v Německu je proti jiným zemím na vysoké úrovni. V čistotě, komfortu i dochvilnosti. U nás nikoho mírné zpoždění (do pěti minut) nerozhodí, po nějakém v čase v Německu vás ale stejně jako tamní obyvatele začne dovádět k šílenství.
5. Gesto z Karate Kida
Němci neukazují své emoce příliš často, ale existuje jedno neobvyklé gesto, které rádi používají. Pochází ze slavné scény „wax on, wax off“ z filmu Karate Kid a jde o krouživý pohyb rukou u obličeje. Pokud takové gesto uvidíte, nejásejte. Dotyčná osoba si o vás myslí, že jste blázen.
6. Hotovost vítězí nad kartami
Po čase v Německu zjistíte, že musíte u sebe stále nosit hotovost. Všechny německy mluvící země mají tradičně mince a bankovky v oblibě a používání platebních karet se u nich příliš nenosí. V obchodě nebo restauraci se vám tak snadno může stát, že kartou nezaplatíte.
7. Předstírání, že je vám teplo
Teplota není objektivním měřítkem toho, zda je teplo či zima. Pro Němce je totiž údajně teplo vždy, když je slunečno nebo léto. A podle toho se obyvatelé oblékají. Stačí, aby ráno spatřili vycházející slunce, a vyjdou ven v kraťasech a tričku, i když je zrovna polovina ledna. Ve stejném úboru je uvidíte také kdykoli v létě, přestože venku řadí vichřice.
Seznam přinesl server babbel.com a je založen na poznatcích Itala Federica Prandiho, který se přestěhoval do Berlína.