Menu Zavřít

Plastové odpadky z oceánu získají nový život. Český 3DDen začal tisknout z udržitelného materiálu oPET

28. 2. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: 3DDen
  • Tuzemská firma 3DDen našla nové uplatnění pro oPET, recyklovaný materiál z plastového odpadu vylovený ze světových oceánů
  • Český startup jej jako jeden z prvních na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby
  • Z materiálu může vzniknout široká škála předmětů, k nimž patří třeba propagační předměty, hračky nebo nábytek

Znečištění oceánů odpadky patří podle mnoha odborníků k nejvážnějším ekologickým problémům současnosti. Různý plastový odpad spolu se zbytky z rybářského průmyslu totiž zásadně narušuje křehkou rovnováhu mořských ekosystémů. Do oceánu se tímto způsobem dostává ohromující množství odpadu, přičemž jen toho plastového je podle odhadů zhruba jeden milion tun ročně.

Ruku v ruce s tím naštěstí po celém světě působí mnoho organizací, jež se snaží plasty z vodní hladiny sesbírat a následně je nějak efektivně využít. Jednou z nedávno objevených možností je takzvaný oPET, což je recyklovaný materiál, který vzniká právě z plastového odpadu vyloveného z oceánů.

Nový materiál představuje podle mnohých odborníků zásadní zlepšení oproti ostatním alternativám. „OPET dokáže nahradit klasický plast bez ztráty kvality. Odpad se tak vrací zpět k životu a mění jednorázový plast na vysoce kvalitní, bezpečný materiál. Osobně v jeho budoucnost coby náhražky klasických ropných plastů opravdu hodně věřím,“ podotýká Alexandra Madrová, předsedkyně neziskové společnosti Planet Lover.

Snížení emisí o 80 procent

Výhody materiálu oPET už k jeho využití přesvědčily i český startup 3DDen, který jej jako jeden z prvních na světě začal používat při 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby. „Využití oPET přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství,“ vysvětluje Jan Hřebabecký, zakladatel a šéf zmíněné společnosti. 

Chystaná jachta z 3D tiskárny zaujme na první pohled. Na moři si jí ale možná nevšimnete
Přečtěte si také:

Chystaná jachta z 3D tiskárny zaujme na první pohled. Na moři si jí ale možná nevšimnete

Plány na tisk z oPET zahájila česká firma tím, že vytvořila speciální systém propojující několik neziskových organizací. Ty mají společně zajistit dostatek vstupního materiálu, tedy plastového odpadu. Celý proces začíná u rybářů v Indickém oceánu, kteří za sběr plastů z oceánu získávají jídlo a pitnou vodu.

Po vylovení z moře se plast následně důkladně vytřídí, vyčistí a připraví ke svému dalšímu zpracování. Poté už je přepraven do České republiky, kde z něho vznikne speciální filament, tedy vlákno určené pro tisk v 3D tiskárnách společnosti 3DDen.

Primárním cílem tuzemské firmy je přeměnit oceánské plasty na udržitelné produkty. „Náš inovativní přístup zahrnuje opětovné využití tohoto odpadu, převážně prostřednictvím 3D tisku pro větší objekty. Tímto způsobem jsme dosáhli až 80procentního snížení emisí oxidu uhličitého ve srovnání s tradiční výrobou plastů,“ tvrdí Hřebabecký.

Levnější 3D tisk

Z materiálu oPET lze podle vedení 3DDen vytisknout téměř cokoliv. Vhodný je například k výrobě rozličných propagačních předmětů, sportovních medailí, personalizovaných USB klíčenek nebo nabíječek. Dá se ale použít i pro větší předměty, jako jsou hračky, stavebnice nebo nábytek různé velikosti.

FIN25

Z oPET lze vytisknout takřka cokoliv. Zdroj: 3DDen

„Já osobně jsem milovníkem vesmíru, a proto jsem si do kanceláře vytiskl nástěnnou plastiku, která je přesnou mapou povrchu planety Mars. Aktuálně pak pro jednoho velkého klienta dokončujeme zakázku obrovského artefaktu pro veřejné prostranství,“ říká Hřebabecký.

Velkou část potřebných 3D tiskáren odborníci z tuzemského startupu vytvořili speciálně pro účely tisku z oPET. Díky tomu si stroje s novým materiálem bez problémů poradí, a navíc je možné dosáhnout i výrazných finančních úspor. To proto, že výrobky z recyklovaného plastu ze světových oceánů lze vytvořit za nižší cenu, než jaké by bylo možné dosáhnout v případě použití nového filamentu z plastu z prvovýroby, dušuje se vedení společnosti.

  • Našli jste v článku chybu?