Menu Zavřít

Platba bitcoinem je energeticky 1200krát náročnější než bankovní transakce

21. 3. 2019
Autor: Profimedia.cz

Nizozemský analytik a odborník na blockchain Alex de Vries z PwC propočítal energetickou náročnost těžby a transakcí bitcoinů. Transakce v bitcoinech, když se do ní započítají i náklady na těžbu, spotřebuje 491 až 766 kWh, bankovní transakce 0,4 kWh. To znamená, že platba bitcoinem je 1200 krát energeticky náročnější než například platba kartou.

Těžba a provozování transakcí ve virtuální měně bitcoin je vážným ekologickým problémem i když se při těžbě využívají obnovitelné zdroje energie. Takové je zjištění odborníka na technologii blockchain Alexe de Vriese z poradenské společnosti PwC. Svou analýzu publikoval v odborném časopisu Joule.

De Vries vy svých propočtech vychází z předpokladu, že jen na těžbu bitcoinů se v roce 2018 spotřebovalo mezi 40 a 62 terawatthodinami elektřiny, což odpovídá spotřebě elektřiny Maďarska (40,3 TWh) nebo Švýcarska (62,1 TWh). Bankovní sektor pak globálně spotřebuje 650 TWh elektřiny ročně včetně poboček a sítě bankomatů, na provoz datových center počítá s 200 TWh.

Globálně se provede 483 miliard bezhotovostních transakcí ročně, transakcí s bitcoinem bylo loni 81 milionů. De Vries tvrdí, že průměrná spotřeba elektrické energie na jednu transakci s bitcoinem se pohybuje v rozmezí 491,4 kWh až 765,4 kWh, v bankovním sektoru to je maximálně 0,4 kWh.

Jste ochotni platit za zboží bitcoinem?

Uhlíková stopa transakce s bitcoinem vyjde na 233,4 až 363,5 kilogramu oxidu uhličitého, u bezhotovostní transakce platební kartou činí 0,4 gramu oxidu uhličitého.

De Vries odmítá i argument příznivců měny bitcoin, že většina těžařů využívá obnovitelné zdroje energie. Uvádí se, že 48 procent těžařské kapacity bitcoinů se nachází v čínské provincii S´-čchuan, kde levná energie pochází z hydroelektráren. Nizozemský analytik tvrdí, že v období sucha se musí těžaři v Číně spolehnout na elektřinu vyrobenou z uhlí.

Čtěte: Jak bezpečně platit bitcoinem?

Navíc využívání zelené elektřiny neřeší další ekologický problém, jímž je elektronický odpad pocházející ze zastaralých a nefunkčních těžebních rigů. Produkce elektronického odpadu v případě těžařů bitcoinů je podle de Vriese určitě vyšší než u bankovního sektoru.

Navrhuje, aby měna bitcoin přešla na proces ověřování transakcí „proof of stake“, který není tak energeticky náročný. Odměna nevzniká za vytěžení nového bloku, ale jako podíl na transakčních poplatcích. Na tento mechanismus by měla přejít i měna ethereum, v současnosti jej používá například měna DASH.

„Bitcoin je pouze software. Mechanismus těžby by mohl být změněn. Problémem zůstává, že se změnou by musela souhlasit celá komunita,“ napsal de Vries.

Co je Proof of Stake
Proof of Stake (PoS) je systém hlasování o prokázání vlastnictví určitého počtu měny některých kryptoměn pro vytváření bloků. Vytváření bloků u kryptoměn používajících PoS funguje tak, aby bylo zabráněno problému vícenásobného utrácení. Toho se v případě PoS dosáhne tím, že musí probíhat hlasování o tom, kdo objevil poslední blok. Čím více kryptoměny někdo vlastní a čím déle ji vlastní, tím má větší šanci na to, že odměnu z objeveného bloku dostane. Proto jsou kryptoměny používající Proof-of-Stake vhodné pro investory, protože pomocí Proof-of-Stake lze vydělávat tím, že vlastní nějaké množství kryptoměn.

Zdroj: wiki

bitcoin školení listopad 24

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Kim má 670 milionů dolarů v kryptoměnách, které nechal ukrást

Kyberútoků v Česku na konci roku ubylo. Loňským hitem byla nelegální těžba kryptoměn

Obchody v bitcoinech na darknetu kvetou. Denní objem se loni zdvojnásobil

Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

Vláda bude podporovat blockchain. Chce do Česka přilákat investice a talenty

Na Maltě má vzniknout banka, která bude podporovat kryptoměny

Malta podporuje sektor kryptoměn, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?