Menu Zavřít

Platba za 80 tun zbraní. Francouzská banka čelí obvinění z podílu na genocidě v Rwandě

29. 6. 2017
Autor: Laurent Vincenti, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Tři nevládní organizace podaly žalobu na francouzskou banku BNP Paribas. Viní ji z toho, že během genocidy v Rwandě v roce 1994 schválila převod peněz z konta svého klienta - rwandské centrální banky - na konto obchodníka se zbraněmi, navzdory zbrojnímu embargu, které na Rwandu uvalila OSN. Částka se podle organizací rovnala 1,3 milionu dolarů (bezmála 30 milionů korun).

Během rwandské genocidy zmasakrovali radikální Hutuové za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 na 800 000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutuů. Zabito bylo podle odhadů na 20 procent obyvatel země a asi 70 procent rwandských Tutsiů. Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutu, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala.

Organizace Sherpa, CPCR (Společenství občanských stran za Rwandu) a Ibuka France viní BNP Paribas z podílu na genocidě, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Podle nich v době převodu už platilo zbrojní embargo.

BNP Paribas sdělila, že se o žalobě dozvěděla prostřednictvím médií, ale zatím nemá dostatek informací, aby se mohla k situaci vyjádřit. Guvernér rwandské centrální banky uvedl, že k žalobě nemá žádný komentář. Předchůdkyně BNP Paribas, Banque Nationale de Paris se s Paribas spojila v roce 2000 a následně vznikla BNP Paribas. O tom, že rwandská centrální banka posílala peníze na švýcarský účet obchodníka se zbraněmi, prý věděla.

Plukovník Theoneste Bagosora z kmene Hutu se s obchodníkem se zbraněmi podle žalujících organizací 17. června 1994 domluvil na koupi 80 tun zbraní. Zásilka následně dorazila přes Kongo do rwandského města Gisenyi. OSN přitom o měsíc dříve na Rwandu uvalila zbrojní embargo.

bitcoin školení listopad 24

Sedmdesátiletý Bogosora byl odsouzen k pětatřicetiletému vězení za zločiny proti lidskosti během genocidy v Rwandě.

Přečtěte si více o afrických zemích:

Privátní kapitál vrátil Pobřeží slonoviny do čela Afriky

Německo dá osm miliard třem africkým zemím. Odmění je za reformy


  • Našli jste v článku chybu?