Menu Zavřít

PLNÝ PYTEL REKORDŮ

18. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Investoři oceňují privatizační snahy a nízké ceny

O více než sto na zhruba 580 bodů povylezl od svého lokálního minima na konci loňského roku oficiální index pražské burzy PX 50. Investorská poptávka tedy zvedla za toto období v průměru ceny českých akcií o více než čtvrtinu. O třetinu se zvýšil i užší index PX-D, mapující vývoj nejlikvidnější části pražského burzovního trhu, systému SPAD. V něm se obchoduje s podporou tvůrců trhu, kteří kótují nákup i prodej vybraného titulu. Zavedení SPAD hodně pomohlo pražské burze zvýšit objem obchodů. Minulý týden tato část trhu zaznamenala rekord - 2. února dosáhl objem obchodů 2,47 miliardy korun.

Bankovní tahouni.

Investoři oceňují postup privatizace České spořitelny a připravované očištění Komerční banky. Spořitelna již vyrostla od svého lokálního minima z 22. prosince 1999 o bezmála pětatřicet procent. Nejde však o nic jiného než návrat k hodnotám z loňského podzimu. Podobné je to u Komerční banky. Ta od konce prosince posílila dokonce o tři čtvrtiny. I její akcie se však teprve v závěru minulého týdne dostaly na úroveň, na níž kolísaly loni v listopadu.

Zatím se tedy jen vyrovnávají prudké propady ze závěru loňského roku, kdy se bankovní tituly doslovy zřítily. Komerční banka z výchozí úrovně někde okolo devíti set korun spadla k pěti stovkám, spořitelna šla zase ze 190 na 140 korun. Teď se oba papíry pohybují těsně nad výchozími hodnotami. „Hlavními důvody růstu jsou zrychlení privatizace a obrat v makroekonomické situaci. Nesmíme ale přehlédnout ani to, že leden se vždy stává růstovým měsícem a letos to ještě posílila nechuť investorů držet kvůli Y2K přes konec roku pozice na rozvíjejících se trzích. Proto nakupovali na počátku ledna, říká k propadu a jeho následnému vyrovnání Petr Zajíc z Patria Finance.

Svět a privatizace.

Nerostou jen ceny bankovních akcií. České radiokomunikace přidaly ke svému kursu za poslední tři měsíce zhruba padesát procent. Vyhnul se jim dokonce propad před koncem roku a z listopadové úrovně těsně nad tisícikorunou se vyšplhaly až na šestnáct set. „Rádio , jak se tomuto titulu přezdívá, nemělo problémy s přechodem na Nový rok, neboť toho se investoři báli především u bank.

Potvrzením je i Telecom, jemuž se rovněž vyhnul předvánoční propad. Jeho kurs za poslední tři měsíce přibral okolo čtyřiceti procent. U obou společností investoři oceňují blížící se doprivatizaci. Kromě toho jim investice zapadají do rámce nové popularity východní Evropy.

Dosud největší vábničku - americký akciový trh - totiž začíná stále víc investorů považovat za nadhodnocený. „Investoři jsou proto ochotní postupovat větší rizika než doposud a znovu obracejí svoji pozornost na východní Evropu, říká Miroslav Nosál z Merrill Lynch. Burzovní indexy v tomto regionu všude stoupají, pro Českou republiku hovoří i to, že dva až tři roky stála stranou zájmu a zdejší akcie jsou levné.

„Druhým faktorem je ale přítomnost individuálních důvodů pro růsty blue chips. Česká spořitelna roste kvůli privatizaci, Komerční banka kvůli chystanému očištění a tak dále. Bez těchto příčin by to možná vypadalo jinak a ceny žene především privatizace, dodává Nosál.

O polovinu vzrostly od předvánočního času také akcie ČEZ. Poté co na 120 korunách možná dosáhly svého vrcholu, nyní se obchodují za zhruba 110 korun. ČEZ se ovšem dlouhodobě zotavuje po pádu ke čtyřiceti korunám, který nastal počátkem loňského roku po štěpení akcií. Na růstový potenciál má nárok, jako likvidní hvězda trhu se musí okamžitě stát terčem nákupů vždy, když dojde na burze k oživení. Investice se musí alokovat a nic než tituly ze SPAD k dispozici není.

Propad před závěrem roku postihl i Unipetrol, třetinovým růstem se teď dostal tam, kde byl loni na podzim. Unipetrol je ovšem zdaleka nejrozkolísanějším titulem SPAD a za poslední rok byl už i téměř o čtvrtinu výše než teď. O třetinu si od Nového roku polepšily i trvale rostoucí IPS. Ty už ze 75 korun v loňském březnu stouply k nynějším 180 korunám.

Za vším hledej Ameriku.

bitcoin školení listopad 24

Poptávka po akciích českých firem se tak objevila již na začátku letošní zimy. Na indexu se ovšem neprojevila, protože růsty některých titulů vyvážily prudké poklesy bank. Třicetiprocentní vzestup PX-D od začátku roku je tedy vyjádřením trendu, zatímco předchozí stagnace s mírným poklesem byla čistě statistickým vyjádřením obousměrných pohybů. Ukazuje, jak šálivá může někdy statistika být a že není špatné sledovat třeba i sektorové indexy.

Pro další růst může být rozhodující dění za mořem. Se zvýšením úrokových sazeb amerického Fedu už investoři počítali a zapracovali je do svých odhadů. Trošku překvapivější bylo zdražení peněz ze strany Evropské centrální banky. Zatímco u ní se nevědělo, kdy k zvýšení sazeb přistoupí, kroky Fedu byly docela předvídatelné. Už teď se hovoří o dalším zvýšení sazeb v březnu, a to by mohlo vrátit část peněz do USA.

  • Našli jste v článku chybu?