Po deseti letech boomu montážních továren s jednoduchou výrobou bude plzeňská radnice do města lákat jen firmy, které
se zabývají činnostmi s vysokou přidanou hodnotou. „Radnice se chce zaměřit na firmy s vlastním výzkumem a vývojem,“ vy
světlil ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek. Zásady pro lokalizaci investorů v oblasti znalostní ekonomiky už zastupitelé schválili.
Podle primátora Pavel Rödla vybrali čtyři lokality, kam je chtějí umístit. Jde o Zelený trojúhelník jih na Borech, areál kasáren Světovar na Slovanech, bývalou výtopnu v Těšínské ulici na Doubravce a pozemek u fakultní nemocnice na Lochotíně.
Podpora se bude orientovat na služby a ekonomické činnosti založené na kvalifikované síle a na spolupráci s institucemi vědy a výzkumu. V zónách mají vznikat výzkumná a vývojová střediska, centra pro vývoj software a expertní a řešitelská pracoviště. Preferován je materiálový výzkum a nanotechnologie, vývoj nástrojů a přístrojů, měřicích a zkoušecích metod, kybernetika a umělá inteligence, farmacie a genetika.
„Program lokalizace strategických služeb je vlastně novou strategií ekonomického rozvoje města. Vymezuje lokality, definuje obory z hlediska jejich kvality a přínosu pro hospodářský rozvoj a stanoví urbanistické a technické podmínky po zástavbu,“ řekl technický náměstek Jiří Uhlík.
Ve městě je řada výrobců elektroniky, součástí pro automobilky a plastových výlisků. V obsazené stodvacetihektarové průmyslové zóně Borská pole pracuje 12 000 lidí, z toho téměř polovina cizinců.
Plzeň bude v zónách podporovat investice i do dalších oborů, jako jsou centra sdílených služeb ve finančnictví, účetnictví, lidských zdrojích, marketingu a práva, dále call-centra a high-tech opravárenská centra. Optimální počet pracovních míst na hektar je 100, maximální podíl zastavěné plochy 40 procent.