Minulý týden schválila končící vláda snížení DPH na pivo a stravovací služby. Po zavedení EET a protikuřácké restrikce v hospodách a restauracích tak mají hospodští dostat dárek v podobě poklesu DPH u čepovaného piva z 21 na deset procent. Protestovat určitě nebudou. A že ceny pro spotřebitele neklesnou, je také jisté. Tak už to v tomto oboru podnikání chodí. Ne že bychom hospodským nějaké přilepšení nepřáli, když už se rozdává všem, tak proč ne i jim. Jenže i v tomto provedení je rozdávání nerozumné a krátkozraké. Hospody, pro něž Babišovy morové rány byly příliš těžké, už dávno zavřely.
Další hostinští přešli z živností na formu obchodních společností, kde jim pokuta zlikviduje hospodu, ale ne rodinu. A další se naučili s tím vším žít a našli cestičky, jak online pokladničky odrbat a s chutí tak činí.
Přečtěte si esej: Keynesiánská cesta do pekel
Navíc nejde zdaleka jen o pivo a restaurační služby. Jde i o vodné a stočné, kadeřnictví, květiny a dlouhý seznam položek, který se posouvá do desetiprocentní sazby DPH vytvořené původně minulou vládou pro léky. A už to bylo zbytečné a na cenách pro pacienty se to neprojevilo. Důvodová zpráva k změnovému zákonu pak vyčísluje snížení výnosu pro veřejné rozpočty o tři a čtvrt miliardy. To se sice nezdá tak moc, když je to necelé procento z celkového výnosu DPH.
Nicméně je nevyvratitelnou skutečností, že váha nepřímých daní v českém daňovém mixu je nižší, než by měla být. Zejména s ohledem na strmost zdanění příjmů fyzických osob, kde lidé s průměrnými a nižšími příjmy na daních neplatí téměř nic a státu tak přispívají alespoň přes DPH. A jestli by se mělo v této době dramaticky rostoucích platů někde ulevit, tak je to na odvodové zátěži firem za jejich zaměstnance, protože to je o konkurenceschopnosti české ekonomiky. Tohle je jen další laciné rozdávání a kupování si politické přízně s úplně zbytečným fiskálním dopadem.
Čtěte si další komentáře Pavla Párala: