Menu Zavřít

Po Křetínském chtěli úplatek. Kauza může položit slovenskou vládu

11. 8. 2017
Autor: EPH

Slovenskou vládou otřásá velká korupční kauza na ministerstvu školství. Do úplatkářské aféry byl údajně zatažen také přepravce zemního plynu Eustream, ovládaný českým miliardářem Danielem Křetínským.

Plynovodní přepravce, ve kterém má Křetínského Energetický a průmyslový holding 49 procent akcií a manažerskou kontrolu, žádal o evropskou dotaci na projekt v rámci výzkumu a vývoje plynárenského průmyslu na Slovensku. Zatímco mnoho neznámých a malých firem bez historie se svými žádostmi zabodovalo, gigant, který dlouhodobě spolupracuje s univerzitami a drží řadu patentů, podporu nedostane.

Podle představitelů Eustreamu kvůli tomu, že firma nebyla ochotna zaplatit „provizi“ za kladné vybavení žádosti. Od firmy podle vyjádření pro deník SME úředníci žádali provizi 20 procent hodnoty grantu za kladné vyřízení žádosti.

„V kontextu medializovaných informací můžeme potvrdit, že v procesu přípravy žádosti byla naše společnost konfrontována i s nabídkami, které se neslučovaly s principy našeho podnikání,“ uvedlo k informacím tiskové oddělení Eustreamu.

Eustream přitom není jedinou firmou, která otevřeně mluví o korupci. Požadavek vyplatit po zisku grantu úplatek, potvrdily slovenským médiím také další společnosti.


O podnikání EPH na Slovensku čtěte více:

Ostré hroty Tater: Křetínský přestává být na Slovensku vítán

 Slavkovský štít ve Vysokých Tatrách


Podle podezření, které aktuálně vyšetřuje slovenská policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, některé firmy účelově na poslední chvíli změnily svůj předmět činnosti, aby splňovaly kritéria a následně dostaly desítky až stovky milionů korun z eurofondů.

Mnoho z nich s předmětem činnosti nemělo žádné zkušenosti. Problematické je také to, že firmy, které dostaly několik milionů na dotacích, mají roční tržby v desítkách nebo stovkách tisíců korun, což nepůsobí příliš věrohodně.

Evropská komise v reakci na kauzu Slovensku pozastavila platby ve čtyřech eurofondových výzvách a ministerstvu zakázala podepisovat nové smlouvy s příjemci dotací. Slovensko má tak stopku na vyplácení eurofondů ve výši závratných 600 milionů eur (asi 15,6 miliardy korun).

Vládní otřesy

Slovenská politická opozice v reakci na kauzu přišla s požadavkem na odvolání ministra Petra Plavčana, který rezort školství, který eurodotace na vědu rozděluje, na základě nominace Slovenské národní strany vede.

Ačkoli se premiér Robert Fico (Smer-SD) před pár dny v mediálním vystoupení postavil na stranu koaličního partnera, podle vícero indicií v zákulisí společně s druhou koaliční stranou Most – Híd tlačil na Plavčanovo odvolání.

bitcoin_skoleni

Vyústilo to až k vypovězení koaliční smlouvy, se kterým přišel šéf Slovenské národní strany Andrej Danko.

Čtěte také:

Nové slovenské daně zabolí i Kellnera a Křetínského. Přijdou o stovky milionů

Eustream s odvoláním neuspěl. Slovensku zaplatí dvě miliardy

Balkánské námluvy. Křetínský krouží kolem srbské energetiky


  • Našli jste v článku chybu?