Menu Zavřít

Po modré do pekel

11. 12. 2008
Autor: Euro.cz

Většina manžerů se domnívá, že staronové vedení ODS nemá šanci ve volbách uspět

Myslíte si, že má ODS šanci zvítězit s novým vedením v nejbližších parlamentních volbách?

bitcoin_skoleni

  • Ano 26 %
  • Ne 59,9 %
  • Nevím 14,1 %

Ve dnech 4. až 7. prosince se v Praze uskutečnil kongres ODS, na kterém se Mirku Topolánkovi podařilo překonat nejkritičtější fázi politické kariéry – 60 procent delegátů ho znovu zvolilo do funkce předsedy ODS. A s ním i staronové místopředsedy strany Ivana Langera, Petra Nečase, Petra Gandaloviče a Petra Bendla. Jediná změna nastala na postu prvního místopředsedy ODS, jímž se stal David Vodrážka. Dle 59,9 procenta manažerů však ODS s tímto v podstatě staronovým vedením nemá šanci v parlamentních volbách uspět.
Patřil k nim i následující respondent: „Kongres nepřinesl až na jednu výjimku změnu. Byl její předzvěstí. Sledoval jsem jej v televizi a vnímal atmosféru. Vítanou a jedinou změnou je mladý a talentovaný David Vodrážka – příslib nové ODS. Je to poprvé, kdy někdo z vedení ODS uchopil ,sociální‘ téma, které bylo dosud tabu. Vodrážka si je vzal za své – a správně. ODS půjde a musí jít do středu, není zde prostor pro superpravicovou politiku. Prorokuji, že se Vodrážka stane primátorem Prahy a šéfem pražské ODS. A může nahradit Topolánka ve vedení ODS, který hraje o své budoucí angažmá v Evropské komisi. Můj dojem z kongresu je, že matadoři už nemají straně co říct a dát. Bylo to vidět. Používali pouze fráze. Musí přijít nová generace, jejímž představitelem je Vodrážka. Na Praze 1 se také rodí nová hvězda ODS, Petr Hejma. Pokud se tito lidé nedostanou do vedení, bude to pro ODS kruté.“
Opačného názoru je ale tento manažer: „Kongres jsem pečlivě sledoval, a pokud nové vedení aspoň z 80 procent splní sliby, které během tří dnů dalo, má šanci ve volbách uspět. Konečně se dostali k vládnutí v krajích zástupci ČSSD a budou moci také dělat chyby.“
Na otázku nedokázal jednoznačně odpovědět další respondent: „ODS se musí očistit od negativních lobbistických vlivů. Ivan Langer musí začít účinně zasahovat proti mafii, Topolánek by se neměl na veřejnosti ukazovat s partnerkou z parlamentu a tak dále. Až na zmíněné mi Topolánek začíná být svým politickým konstruktivismem sympatický.“
Výhrady ke znění otázky zaznívají v této odpovědi: „Otázka by spíše měla znít, zda má ODS šanci bez Václava Klause, neboť vedení se prakticky nezměnilo. Klausův odchod a vznik euroskeptické strany umožní pravicovým voličům ukázat skutečný postoj k Evropské unii. Tato otázka se zatím rozhodovala v sekretariátu ODS a je docela možné, že agresivní menšina dokázala s Klausovou podporou vytvořit euroskeptičtější obraz ODS, než byl skutečný postoj většiny jejích členů. Oddělení euroskeptické části navíc Topolánkovi umožní soustředit se na jiná témata – ekonomika, sociální téma, zdravotní péče, korupce a tak dále. Mirek Topolánek má pravdu, že žádný středový volič neexistuje, ale pouze velká skupina nerozhodnutých voličů, která volí neideologicky, často iracionálně a lze ji snadno ovlivnit médii. Topolánek musí výrazně zlepšit vztah k médiím, naučit se sdělovat složité věci jednoduše a stát se lidovějším, nikoli však obhroublým či dokonce vulgárním politikem. Před volbami si musí připravit několik jednoduchých, pozitivních sloganů, kterými nerozhodnutým voličům přiblíží výhody své politiky. Pokud se mu je podaří zaujmout, bude mít ve volbách šanci. Klausova schopnost vystupovat kultivovaně mu často získala podporu i voličů, kteří považovali jeho témata za kontroverzní. Volili Klause, nikoli témata. Každé kouzlo však jednou vyprchá a zdá se, že se Klausův vliv na českou politiku vytrácí.“
Značně skeptický je následující manažer: „Dle prognóz renomovaných politologů ODS prohraje s tímto staronovým vedením každé další volby. Na kongresu sice zvítězil Topolánek a jeho parta, ale zcela prohrála ODS a pravicová politika. Topolánek a jeho tým již nemají co nabídnout. V nedávných krajských a senátních volbách voliči udělili Topolánkovi červenou kartu. Pokud zůstane předsedou ODS, dají mu voliči ve všech příštích volbách náležitě vědět, že si přejí změnu. Kdy to však pochopí, je otázkou. Preference ODS zřejmě musejí klesnout pod pět procent, čímž se nedostane do parlamentu, aby členská základna pochopila, že sice možná jde stále po modré, ale rovnou do pekel.“

Odpovídalo 127 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?