Nevážil sis mě, po žních půjdeš k Turkovi. Legendární scéna z filmu Vesničko má středisková téměř dokonale vystihuje vztah plukovníka Jaroslava Priščáka s ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Jako šéf Armádního sportovního centra Dukla měl Priščák skončit už letos v únoru, ale po nevoli řady reprezentantů Metnar povolil.
Priščákovi jeho kontrakt v čele Dukly prodloužil do 30. září tak, aby ještě sportovce Dukly doprovodil a podporoval na Letních olympijských hrách 2020 v Tokiu.
„Jako zástupce sportovců a dalších zaměstnanců Dukly, kteří požádali ministra obrany o možnost ponechat ředitele Priščáka ve funkci do olympiády, jsem měl možnost panu ministrovi osobně poděkovat a předat mu děkovný dopis,“ radoval se 27. února David Svoboda, pětibojař a olympijský vítěz. Jenže pak se do věci vložilo neočekávaně rychlé šíření koronaviru.
Mezinárodní olympijský výbor minulý týden rozhodl, že tokijské hry proběhnou až příští rok na přelomu července a srpna.
Dukla tedy nyní netuší, jestli ji Priščák povede až do příštího léta, nebo po zrušení letošní olympiády nebude Metnar lenit a s plukovníkem se rozloučí.
„Záleží na zájmu, ale byl bych rád, kdybych mohl zůstat,“ reaguje sám Priščák.
Ministerstvo obrany se však zatím oficiálně nechce k takové možnosti vyjadřovat. „Otázka, zda odložení letních her může mít vliv na další působení Jaroslava Priščáka v Dukle, bude aktuální až po překonání současné krizové situace,“ míní Jakub Fajnor z tiskového oddělení resortu.
Vyřešení sporu? Mediací
Nicméně podle zjištění týdeníku Euro se už vyjednávání o Priščákově osudu rozběhla. Minulou středu u náměstkyně Kateřiny Blažkové, pod niž Dukla spadá, jednali sportovci David Svoboda a Jiří Ježek. A průběžné zprávy pro Priščáka nevypadají nejlépe. „Nic se zatím nemění, odklad letních olympijských her s největší pravděpodobností neznamená prodloužení funkčního období pana Priščáka,“ sumarizuje pětibojař Svoboda.
Současná vize ministerstva počítá s tím, že v průběhu letních prázdnin proběhne výběrové řízení na nového ředitele. Jasné zatím ještě není, jestli by měl být ředitelem voják, nebo civilista. Pro připomenutí - tím, že Priščák v únoru dosáhl důchodového věku, skončila jeho kariéra ve vojenské uniformě a Dukle nyní šéfuje jako „civil“.
Hlavní slovo bude mít náměstkyně Blažková, která má s Priščákem dlouhodobý problém. Jejich vztah se dokonce natolik vyhrotil, že Priščák si u státního tajemníka ministerstva nedávno stěžoval na šikanu ze strany Blažkové.
A jak spor skončil? „Státní tajemník se seznámil se stanovisky paní náměstkyně a ředitele Dukly a navrhl smírné vyřešení rozdílných názorů cestou mediace,“ odpovídá Jiří Caletka z ministerstva obrany.
Priščák jako Stehlík?
Dění kolem Dukly a Priščáka tak velmi připomíná jen pár měsíců staré události z ministerského odboru pro válečné veterány. Šéfoval mu historik Eduard Stehlík, který se musel na konci loňského roku nečekaně klidit. Ministerstvo obrany nejdřív jeho konec vysvětlovalo změnou systematizace a tím, že jako profesionální voják nemůže veteránskou sekci, jíž měl nově šéfovat civilní úředník, vést.
Proti záměru se postavila řada politiků včetně premiéra Andreje Babiše, a Metnar proto raději vzal zpátečku, plánované změny zrušil a Stehlíkovi nabídl pokračování jeho kontraktu. Historik to však nepřijal a na ministerstvu obrany skončil. Od března je ředitelem Památníku Lidice.
Jak to bude s Jaroslavem Priščákem, ukážou příští měsíce. I když náměstkyně Kateřina Blažková už zřejmě jasno má.
Jaroslav Priščák (63)
* Armádní sportovní centrum Dukla vede od roku 2001 a je tak jeho nejdéle sloužícím ředitelem.
* Bývalý československý reprezentant ve skoku dalekém a trojskoku.
* V roce 1975 získal bronz na evropském šampionátu juniorů, v letech 1982 a 1985 byl mistrem Československa v trojskoku, tituly tentokrát halového mistra Československa získal v letech 1982, 1983 a 1986. Halovým mistrem ve skoku dalekém se stal v roce 1980.
* Jeho osobní rekord v troskoku byl 17,23 metru, který vytvořil v květnu 1984 v Praze.
* Během jeho éry v čele dukly získali její sportovci celkově 33 olympijských medailí.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz