Menu Zavřít

Po socialismu přežijeme všechno

10. 10. 2008
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že v roce 2009 se česká ekonomika ocitne v recesi

Očekáváte příští rok v České republice recesi?

MM25_AI

  • Ano 54,7 %
  • Ne 41,7 %
  • Nevím 3,6 %

Čeští vládní politici tvrdí, že ekonomická krize České republice nehrozí. Obavy z ní však neskrývají čeští sociální demokraté a vládu obviňují z nečinnosti. Na jedné věci se však shodnou všichni – tempo růstu české ekonomiky zpomalí. Některé prognózy hovoří o zpomalení až na tři procenta. Recese v České republice se obává 54,7 procenta manažerů.
Nesouhlasí s nimi respondent: „Domnívám se, že nebude dosaženo kriterií recese – dvě po sobě následující čtvrtletí s poklesem HDP. Považuji však téměř za jisté, že se prudce sníží tempo růstu HDP – možná až pod jedno procento. Příčinami budou především zdražení a zpřísnění podmínek půjček, snížení spotřeby, vyšší nezaměstnanost a pokles investic a vývozu.“
Opačný názor má manažer: „Minimálně se zpomalí hospodářský růst kvůli poklesu poptávky po našem zboží na zahraničních trzích. Protože se liší a navíc dynamicky mění prognózy a odhady analytiků ohledně dopadu finanční krize na banky s vlivem v našem regionu, nedokáži odhadnout, zda půjde jen o zpomalení, nebo o recesi. Budou banky schopné přesvědčit spotřebitele, že peníze jsou u nich v bezpečí? Budou spotřebitelé opatrní, nebo budou ochotní a schopní nakupovat alespoň jako letos? Budou firmy schopné investovat do provozu a rozvoje? Nebo budou snižovat náklady jako hlavní cíl pro příští rok? Známe již či přinejmenším dokážeme odhadnout zdraví bank? Až se experti shodnou v odpovědích na tyto a podobné otázky, dokážeme odhadnout vývoj v příštím roce.“
Jasně záporné stanovisko zaujímá respondent: „V příštím roce rozhodně recesi v ČR nečekám. Očekávám však výrazné zpomalení tempa ekonomického růstu – na dvě až tři procenta. Jsem expertem na trh práce a zaměstnanost, a proto budoucí vývoj vidím především tímto prizmatem. Podaří-li se dosáhnout vyššího ekonomického růstu, pak to bude jobless growth – tedy situace, kdy je sice ekonomický růst, ale výrazně neroste počet nových pracovních míst. S tím nastane mírný převis nabídky nad poptávkou na trhu práce v ČR, což je v současné době dokonce mírně žádoucí. V této souvislosti si jen můžeme přát, aby prezident Václav Klaus vetoval nebezpečný experiment ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase s názvem Zelené karty pro cizince. Ten by rovnováhu na našem trhu práce nebezpečně poškodil. A mohl by vést až k jeho destabilizaci a k narušení sociálního smíru. V případě prosazení zelených karet pro cizince hrozí českému trhu práce od začátku roku 2009 nekontrolovatelný a neřiditelný příliv nekvalifikované pracovní síly téměř z celého světa, který se potýká s potížemi nejen ekonomickými, ale i na trhu práce. Řešil by se tím problém trhu práce mnohem větších tržních ekonomik na úkor ČR. S tím se malý český trh práce nemůže vyrovnat.“
Chmurná předpověď zaznívá v kladné odpovědi: „V tuto chvíli si sice netroufám odhadnout, jak velký vliv bude mít na Českou republiku ekonomická situace v zahraničí, ale už teď považuji prognózy ekonomického růstu – i ty konzervativní, které publikovala Česká národní banka – za příliš optimistické. Zhoršení ekonomické situace v USA a v západní Evropě bude mít za následek snižování výroby, a tím i menší odběr dovozů z ČR. Zvýšení tlaku na výši nákladů pak nepochybně mnoho výrobců v západní Evropě přiměje poohlédnout se po zemích s nižší cenou pracovní síly, než je v ČR – i za cenu přechodných problémů s kvalitou.
Řekl bych, že se zvolna blíží doba, kdy se nám vymstí tři faktory. Za prvé značná závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu, který bude procházet velkou krizí. Za druhé život nad poměry, respektive na dluh na úkor budoucích generací, a neúměrné zvýšení ceny pracovní síly. A za třetí neadekvátně silný kurz koruny, který neodpovídá našemu ekonomickému potenciálu.“
Ve výčtu problémů pokračuje manažer: „Nevím, zda lze použít termín recese, ale rozhodně se zpomalí ekonomický růst. Česká ekonomika je závislá na vývozu a máme příliš silnou korunu. To je první problém. Druhým je finanční krize. Naše ekonomika však prokázala životaschopnost, a proto jsem přesvědčen, že se s tím vypořádáme. Pokud jsme zvládli přechod od socialismu a divokou privatizaci, pak přežijeme vše.“

Odpovídalo 137 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?