Počet imigrantů, kteří do Spojených států nelegálně přicházejí z Mexika, klesl od ledna do února o 40 procent, uvedl ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. K poklesu došlo po nástupu Donalda Trumpa do funkce 20. ledna. Ten z imigrační politiky učinil jeden z hlavních bodů svého programu již v průběhu prezidentské kampaně.
Proud imigrantů z Mexika poměřovaný počtem zadržených na jižní hranici klesl z 31.578 na 18.762 osob, uvedl Kelly v prohlášení. Uvedl v něm také, že podle Úřadu celní a hraniční ochrany USA, jenž data zpracoval, v tomto období počet zadržených na hranici obvykle stoupá. Kelly tuto změnu připisuje Trumpově přísné imigrační politice.
Čerstvě zvolený prezident nařídil pět dní po nástupu do funkce vybudovat podél hranice s Mexikem zeď dlouhou zhruba 3200 kilometrů a žádá od jižního souseda, aby náklady na její stavbu uhradil. To mexická strana opakovaně odmítla. Jedním z Trumpových předvolebních slibů bylo rovněž zablokování peněz z federálních fondů těm městům a státům, které lidem žijícím v USA bez dokumentů skýtají útočiště. Přislíbil též deportovat mnohé z odhadovaných 11 milionů imigrantů, kteří v USA přebývají nelegálně.
Přiblížila se kvůli Trumpovi apokalypsa? Čtěte více:
Dvě a půl minuty do apokalypsy. Trump posunul hodiny posledního soudu
Nová pravidla zavedená Trumpovou administrativou před měsícem zahrnují i plán vracet osoby bez dokumentů do Mexika, i když nepůjde o Mexičany. Americká vláda tvrdí, že k žádným masovým deportacím nedojde, jen imigračním úředníkům dodá prostředky k vymáhání již platných zákonů, uvedla BBC.
O Trumpově chystané zdi dále čtěte: