Její zboží si můžete objednat na e-shopu, zakoupit v v jedné ze 140 tuzemských lékáren, nechat dovézt domů nebo třeba vyzvednout ve výdejních boxech, za nimiž stojí technologický startup Blocks. A právě se společností tuzemského podnikatele Bartoloměje Holubáře nyní Pilulka rozšiřuje vzájemnou spolupráci.
Jeden z největších českých specialistů na online lékárenství odkoupil za blíže nespecifikovanou částku v Holubářově firmě 10procentní podíl ve snaze posunout více než rok trvající partnerství na úplně novou úroveň.
„Do spolupráce chceme přinést celou řadu inovací a zkušeností z e-commerce i logistiky, které je ve výdejních boxech možné aplikovat,“ nechal se slyšet Martin Kasa, spolumajitel Pilulky. Co přesně tím má na mysli, vysvětlil hned záhy: „Společně chceme ukázat ostatním velkým retailistům a logistům cestu v automatickém výdeji zboží a zároveň zvyšovat počet Pilulka Boxů v zemích, kde působíme.“
V současnosti je jeho společnost kromě Česka aktivní rovněž na sousedním Slovensku a také v o něco vzdálenějším Rumunsku. Loni se vedení zabývalo též expanzí do Maďarska, z níž posléze sešlo. Jak ovšem Kasa prozradil webu E15, další země by měly následovat v horizontu několika příštích měsíců.
Sám Holubář označil vstup Pilulky do jeho startupu jako strategický krok, v jehož důsledku by měl Blocks získat přístup k velmi cenným znalostem. „Budeme rozšiřovat počet míst, kde si lidé budou užívat benefitů Blocks, a také inovovat produkt díky společnému know-how. Celá technologie bude svými možnostmi ještě blíže potřebám trhu a pomůže tak k unifikaci rostoucího a dosud poměrně roztříštěného odvětví,“ podotkl spoluzakladatel firmy.
Hladší a chytřejší
Blocksy se od ostatních výdejních zařízení, jaké používá Alza nebo Zásilkovna, v mnohém liší. To je díky jejich uhlazenému designu patrné i na první pohled. Hlavní rozdíl nicméně spočívá v obsluze.
Instalovaný software umí jednak ovládat výdejní zařízení třetích stran a zároveň je i plně kompatibilní se všemi zdejšími dopravci a e-shopy. Mohou je využívat jak jednotliví prodejci, tak třeba i zaměstnanci firem, v nichž se nacházejí, mezi sebou. Obsluhují se pomocí dotykového displeje, umístěného přímo na výdejním zařízení, a chytrého telefonu. K otevření schránky stačí, aby spotřebitel, respektive kolega zadal PIN zaslaný v SMS zprávě nebo přiložil QR kód, který mu automaticky vygeneruje přidružená aplikace.
Že Holubářovo řešení funguje spolehlivě, se mohli přesvědčit například pracovníci poradenské společnosti Deloitte, jejíž vedení bylo mezi prvními, které se v nedávné minulosti rozhodlo řešení od Blocksu ve své kancelářské budově vyzkoušet. Postupně se však přidaly i další velké podniky a subjekty. Mezi nimi Skanska, Penta Real Estate či Univerzita Karlova.
Pražská burza leží Pilulce u nohou
Pilulka, za kterou stojí bratrská dvojice Martina a Petra Kasových, zaznamenala v posledních několika měsících řadu úspěchů. V uplynulém pololetí evidovala skupina jako celek tržby v rekordní výši 1,8 miliardy korun, což značí meziroční nárůst o úctyhodných 45 procent.
Ještě více se však o ní mluvilo v kontextu toho, co dokázala na pražské burze. Tam se ocitla jako vůbec první tuzemská e-commerce firma. K veřejné emisi akcií se společnost odhodlala loni v říjnu, přičemž tehdy jejich cena činila 424 korun za kus. Už v únoru, tedy o pouhé čtyři měsíce později, to však bylo 1100 korun, díky čemuž se tyto cenné papíry zařadily mezi nejrychleji rostoucí v historii burzy. Na konci minulého týdne pak byly k dostání dokonce za 1370 korun.