Menu Zavřít

Po útoku. Evropa hlídá hranice

15. 7. 2016
Autor: ČTK

Informace o tom, že mezi oběťmi teroristického útoku v Nice je Čech, se nepotvrdila. Francouzské úřady znají identitu útočníka. Německá policie po událostech ve Francii výrazně zpřísnila kontroly na společných hranicích. Ke stejnému kroku přistoupily také Itálie a Španělsko.

Podle českého ministerstva zahraničí by mezi oběťmi neměli být žádní Češi. Informace televize BFMTV o jedné české oběti se nepotvrdila. Čechům, kteří si přejí opustit Francii, nabídlo ministerstvo transport do Česka.

V Nice ve čtvrtek večer najel útočník za volantem kamionu mezi lidi slavící na ulici státní svátek. Zemřelo 84 lidí, mezi oběťmi je mnoho cizinců. V kritickém stavu je stále 52 zraněných. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a počínaje sobotou vyhlásil třídenní státní smutek. Celkem je zraněno 202 osob.

K činu došlo osm měsíců poté, co teroristé z organizace Islámský stát zabili v Paříži 130 lidí. Od té doby platí ve Francii výjimečný stav, který se Hollande rozhodl prodloužit o další tři měsíce. Pokud návrh schválí parlament, bude výjimečný stav platit do konce října. Ve čtvrtek přitom bylo oznámeno, že výjimečný stav už za pár dnů ve Francii skončí.

Atentátníkem 31letý Bouhlel

Řidičem kamionu byl jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel původem z Tuniska. Dřívější informaci francouzských médií potvrdil pařížský prokurátor François Molins. Mezi mrtvými je podle něj deset dětí.

Lahouaiej Bouhlel se narodil v roce 1985 v Tunisku, nějakou dobu ale žil ve Francii, kde pracoval jako řidič. Byl rozvedený a měl tři děti. Na jeho bývalou manželku dnes policie uvalila vyšetřovací vazbu, uvedl Molins, jehož úřad je zodpovědný za vyšetřování teroristických činů po celé Francii.

Policie o Tunisanovi měla podle prokurátora sice záznamy, především kvůli násilným trestným činům a drobným krádežím, tajným službám byl ale neznámý. Nefiguruje ani v žádné z databází evidujících radikálně smýšlející osoby. V březnu byl Lahouaiej Bouhlel odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody za potyčku se zbraní po dopravní nehodě.

Předtím než Bouhlela policie zastřelila, vystřelil on sám několikrát na tři policisty, informoval Molins. V útočníkově devatenáctitunovém voze, který si pronajal 11. července a 13. července ho měl vrátit, policisté následně našli jednu automatickou zbraň a náboje a atrapy dalších tří zbraní, například kalašnikova či útočné pušky M16. Zajistili také mobilní telefon a osobní dokumenty, mezi nimiž byl například řidičský průkaz či bankovní karta.

K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina. Atentát ale podle Molinse nese známky činnosti teroristických organizací a odpovídá jejich výzvám k organizování vražd.

Zvýšené kontroly

V Česku nadále platí první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Policie bude dál víc hlídat některé objekty jako letiště či nádraží. Také Slovensko zvýší bezpečnostní opatření.

Evropské země mezitím posilují bezpečnostní opatření. Německo posílá víc policistů na dálniční a silniční hraniční přechody, zasahovat budou nejen přímo na hranicích, ale i hlouběji ve vnitrozemí. Přibude i policistů ve vlacích jedoucích přes hranice a na mezinárodních letištích. Německá policie uvedla, že se dohodla s francouzskými kolegy na tom, jak budou opatření vypadat. Přesnou podobu kontrol policisté nechtěli z taktických důvodů komentovat.

Itálie posílila kontroly na hraničních přechodech na silnicích podél středomořského pobřeží, které leží jen asi 30 kilometrů od Nice. „Dostali jsme informaci, že by uprchlíci (kteří mají spojitost s útokem) mohli směřovat do Itálie, ačkoli pro to nemáme žádné konkrétní důkazy,“ sdělila policie agentuře ANSA.

Také španělský ministr vnitra Jorge Fernández oznámil posílení bezpečnostních opatření na letištích a v místech s větší koncentrací lidí. Španělsko rovněž prodlouží zesílené kontroly na hranicích s Francií, které zavedlo kvůli mistrovství Evropy ve fotbale a které měly skončit 26. července.


Čtěte také:

Teroristický útok srazil evropské akcie. Kromě Prahy

 Ilustrační foto


Německé ministerstvo vnitra oznámilo, že bezpečnostní situace v zemi se nemění. „Evropa jako celek je oblast ohrožená islamistickým terorismem. Útoky na sousední státy nám ukazují, jak reálná je hrozba islamistických teroristických činů,“ uvedlo podle agentury DPA ministerstvo.

Podle úřadu nelze vyloučit, že by se terčem atentátu mohlo stát i Německo. Za hrozbu jsou považováni především navrátilci z krizových oblastí, kteří v nich získali bojové zkušenosti. Podle ministerstva by se však mohli pachateli útoku stát i jednotlivci, kteří se osamoceně radikalizují a o nichž úřady nevědí, nebo malé skupiny teroristů, kteří do země přicestují s cílem provést atentát.

Británie prověří bezpečnost

Londýn po útoku prověří svá bezpečnostní opatření. To samé na celostátní úrovni učiní i krizový štáb, který zasedne na výzvu premiérky Theresy Mayové.

MM25_AI

„Riziko bezpečnostního ohrožení ve Spojeném království je už teď vážné, což znamená, že hrozba teroristického útoku je velmi vysoká,“ řekla Mayová. Dodala, že vysocí představitelé bezpečnosti státu prověří, co je ještě možné učinit k posílení bezpečnosti. Zasedání štábu na žádost Mayové povede úřad bezpečnostního poradce vlády.

Útok v Nice, který francouzský prezident François Hollande označil za teroristický čin, britští politici v čele s Mayovou shodně odsoudili. Ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že je v myšlenkách s francouzským lidem a dodal, že teroristické hrozbě je nutné čelit společně.


  • Našli jste v článku chybu?