Menu Zavřít

Po změně šéfa přichází i změna vlastnických poměrů. Skupina Leverage se zbavila větší části svého podílu v Aukru

16. 6. 2021
Autor: Leverage
  • Minoritní vlastník Aukra, skupina Leverage, prodal za nižší stovky milionů část svého podílu investorům z Pale Fire Capital

  • Nově tak v aukčním portálu založeném v roce 2003 vlastní už „jen“ 18 procent

  • Začátkem měsíce změnilo Aukro rovněž svého šéfa. Nově jej vede Jan Sadílek, který dříve působil v Alze

Spojení české investiční skupiny Leverage a největšího tuzemského aukčního portálu Aukro přetrvává již čtyři roky. A bude pokračovat i nadále, jen v o něco omezenější formě. Doposud v něm držela parta mladých investorů okolo Matěje Boruty a Lumíra Kunze 45procentní podíl, to však už neplatí.

Od nynějška je vlastníkem „pouze“ 18 procent společnosti. Zbytek prodala majoritnímu majitelovi Aukra, kterým je skupina Pale Fire Capital (PFC). Přesnou výši transakce ani jedna ze zúčastněných strach neuvedla, jedná se každopádně o nižší stovky milionů korun.

„Volba partnerství na rozvoji Aukra s PFC se ukázala jako správná, proto naše skupina s klidným svědomím prodala část svého podílu,“ nechal se slyšet Boruta s tím, že spolu se svým týmem hodlá dále „podporovat realizaci ambiciózních plánů nového managementu.“

Zelenina z farmy na stůl za šest hodin. Rohlík.cz spouští spolupráci s lokálními zemědělci včetně Karla Rodena
Přečtěte si také:

Zelenina z farmy na stůl za šest hodin. Rohlík.cz spouští spolupráci s lokálními zemědělci včetně Karla Rodena

Do jeho čela byl začátkem tohoto měsíce dosazen Jan Sadílek, který předtím pracoval pro jiného českého obra, a sice internetového prodejce Alza.cz. Tam působil v roli marketingového ředitele.

„Aukro má neuvěřitelný potenciál,“ zdůvodnil Sadílek zkraje června změnu zaměstnavatele na LinkedInu. „Za posledních 12 měsíců se prodalo zboží za tři miliardy korun a letos směřujeme ke čtyřem miliardám. Jen za prvních pět měsíců letošního roku rosteme meziročně o 45 procent. Je v zisku. Jsou to krásná čísla,“ doplnil.

I tak bude jeho úkol velmi náročný. Současní majitelé si totiž dali za cíl dostat tržby do roku 2025 na hranici rovných dvaceti miliard.

Peníze na účtu dlouho ležet nezůstanou

Během uplynulých čtyř let se skupině Leverage dle slov jejího vedení podařilo počáteční investici do aukčního portálu zhodnotit hned desetinásobně. Vydělané finanční prostředky jí ale na účtu příliš dlouho ladem ležet nezůstanou. Boruta a spol. je přirozeně hodlají využít na další plánované transakce.

„Nyní se chceme zaměřit na internetové společnosti, které mají ověřený produkt a jsou již v růstové fázi,“ podotkl. Celkově má jeho tým na tyto účely připravených 200 milionů korun.

Chybu v doručení zákazník vždy vnímá jako selhání e-shopu, říká šéf kurýrní služby DoDo a startupový investor Michal Menšík
Přečtěte si také:

Chybu v doručení zákazník vždy vnímá jako selhání e-shopu, říká šéf kurýrní služby DoDo a startupový investor Michal Menšík

„Vedle kapitálu jsme vybraným projektům připraveni pomoci se vstupem na okolní trhy a urychlit jejich růst. Baví nás být pro zakladatele partnery, o které se mohou opřít, a těší nás, když můžeme předat a zužitkovat nabyté zkušenosti,“ doplnil jeho kolega Václav Liška, který stál rovněž u zrodu samotného Aukra.

Kromě něj spravuje skupina Leverage ještě další čtveřici firem. Jmenovitě se jedná o forexového brokera Axiory, společnost Luigi’s Box, která se pro změnu specializuje na zvyšování konverzí e-shopů, internetového srovnávače realitních makléřů FérMakléři.cz či vzdělávací platformu Kideo. V minulosti pak majetkově působila rovněž v úspěšném tuzemském startupu Liftago.

bitcoin školení listopad 24

Celková hodnota aktiv Borutovy finanční skupiny, jež se vedle samotného investování zabývá také vytvářením podnikové strategie i optimalizací nákladů a která je aktivní i mimo Českou republiku, dosahuje aktuálně sumy 1,1 miliardy korun.

  • Našli jste v článku chybu?