Menu Zavřít

Počet uzavřených obchodů vzrostl o tisíce procent

15. 6. 2020
Autor: Euro.cz

Integrace trhů s elektřinou si klade za cíl především sjednotit pravidla a usnadnit obchodování, říká Zbyněk Boldiš, člen představenstva společnosti ČEPS

Dlouhodobým cílem Evropské unie je vytvořit jednotný vnitřní trh s energií. Od listopadu 2019 jsou propojeny vnitrodenní trhy celkem jednadvaceti států Evropy včetně České republiky. O tom, co nového integrace českého vnitrodenního trhu s elektřinou s ostatními trhy v Evropě přinesla, jsme si povídali se Zbyňkem Boldišem, členem představenstva společnosti ČEPS zodpovědným za úsek Energetický obchod, regulace a dispečink a zároveň viceprezidentem Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E).

* Velkoobchodní trh s elektřinou doznal vlivem legislativních požadavků v posledních letech několika zásadních změn. Jak se změnil trh vnitrodenní?

Pro český vnitrodenní trh, který poskytuje prostor pro obchodování v den dodávky elektřiny, byl zásadním okamžikem listopad loňského roku. Došlo k dalšímu propojení vnitrodenních trhů, kdy se ke čtrnácti již propojeným státům přidalo dalších sedm v čele s Českou republikou. Vzhledem k tomu, že vnitrodenní trh České republiky je dnes propojen s trhy dalších dvaceti států, dochází k uzavírání obchodů napříč celou Evropou.

* Co konkrétního propojení vnitrodenních trhů přineslo účastníkům trhu s elektřinou?

Samotná integrace trhů s elektřinou si klade za cíl především sjednotit pravidla a usnadnit obchodování účastníkům trhu. Obchodníci dnes již nemusejí zvlášť obstarávat elektřinu a přeshraniční přenosovou kapacitu, jako tomu bylo dříve. Provozovatelé přenosových soustav a organizátoři trhu s elektřinou v Evropě společně vyvinuli a provozují centrální technické řešení, díky kterému můžeme obchodovat s elektřinou přes všechny zapojené hranice, a to ještě hodinu před dodávkou elektřiny. Propojení vnitrodenních trhů obchodníkům přineslo efektivní nástroj, nové příležitosti pro využití flexibility a také významně zvýšilo nabídku a konkurenci na trhu. Provozovatelům přenosových soustav to v určitých situacích ulehčuje řešení mimořádných událostí, čímž se zvyšuje bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny pro zákazníky.

* Integrace vnitrodenního trhu České republiky přinesla dramatický nárůst zobchodovaného množství elektřiny. Jak velký nárůst to byl?

Po propojení vnitrodenních trhů byl nárůst zobchodovaného množství na vnitrodenním trhu s elektřinou velmi výrazný, a to jak v České republice, tak v ostatních státech. V České republice zaznamenal operátor trhu s elektřinou přibližně osminásobný nárůst zobchodovaného množství. A již za první tři měsíce letošního roku bylo zobchodováno stejné množství elektřiny jako za celý loňský rok. Z pohledu provozovatele přenosové soustavy je však ještě zajímavější pozorovat nárůst počtu uskutečněných přeshraničních obchodů. Například na česko-rakouské hranici bylo dříve uzavíráno pouze několik obchodů za den, zatímco nyní se jich zde denně uzavírá v průměru přes tisíc. Měsíčně se jedná o nárůsty v řádu tisíců procent. Bude zajímavé zhodnotit vývoj v dlouhodobějším horizontu, avšak již dnes je zcela jasné, že význam vnitrodenního trhu raketově roste. Za dva roky od spuštění evropského centrálního řešení bylo uzavřeno přes 40 milionů obchodů, což dokazuje, že funguje spolehlivě a je hojně využívané.

* Jaký další vývoj čeká Českou republiku v oblasti propojování vnitrodenních trhů s elektřinou?

V listopadu minulého roku se nám podařilo implementovat cílové řešení na hranicích České republiky s Německem, Rakouskem a Polskem. Spolu s ostatními provozovateli přenosových soustav a operátory trhu s elektřinou pracujeme na rozšíření cílového řešení na všechny hranice Evropy. V těchto dnech zahajujeme projekt pro propojení našeho vnitrodenního trhu se Slovenskem, které se do evropského projektu propojování vnitrodenních trhů připojilo začátkem tohoto roku.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Vlastimil Poliačik, poliacik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?