Menu Zavřít

Pochází covid z laboratoře? Vědci z Wu-chanu onemocněli už na podzim 2019, naznačují USA

18. 1. 2021
Autor: Profimedia.cz

Ani více než rok od prvního oficiálního výskytu nového typu koronaviru nemá svět jasné odpovědi na otázky týkající se jeho původu. Letos v lednu ale přišly americké zpravodajské služby s prohlášením, ve kterém naznačují, že virus mohl uniknout z Wuchanského institutu virologie. Podle Světové zdravotnické organizace však důkazy pro tato tvrzení neexistují.

Ačkoli se od počátku pandemie nového typu koronaviru za prvotní ohnisko považovalo čínské město Wu-chan, kde byl virus detekován koncem roku 2019, transparentnímu vyšetřování jeho původu Peking více než rok vzdoroval. Tvrdil rovněž, že se virus dříve než v Číně mohl objevit třeba v zemích jako Indie, Itálie, USA i Česká republika.

Nejen odmítavý postoj Číny k transparentnosti vyšetřování, ale také počáteční snahy držet informace o šíření viru v tajnosti a dezinformace, které se v souvislosti s pandemií v zemi šíří, otevřely dveře možným konspiracím. Zatímco většina vědců se domnívá, že se jedná o virus přírodního původu, kterým se člověk nakazil kontaktem s infikovaným zvířetem, v médiích se již v minulosti objevily nepodložené spekulace o tom, že koronavirus unikl z čínské laboratoře anebo v ní byl dokonce uměle vytvořen jako biologická zbraň.

Prohlášení o možném původu viru vydala v polovině ledna i americká vláda. Kromě toho, že tisková zpráva klade důraz na důležitost vyšetřování, naznačuje také, že nelze vyloučit, že je pandemie důsledkem nehody uvnitř Wuchanského institutu virologie (WIV). Současně však nevyloučila možnost, že se virus začal šířit po kontaktu s nakaženým zvířetem.

„Laboratorní nehoda mohla připomínat přirozené ohnisko za předpokladu, že počáteční expozice zahrnovala pouze několik jedinců a byla spojena s asymptomatickou infekcí,“ uvedla americká vláda ve svém prohlášení. Dala rovněž najevo, že vědci v Číně zkoumali koronaviry pocházející ze zvířat za podmínek, které zvyšovaly riziko náhodné a potenciálně nebezpečné nákazy. Americká zpráva rovněž uvádí potenciálně třaskavou skutečnost, že několik vědců uvnitř WIV onemocnělo novým typem koronaviru už na podzim roku 2019, ještě před prvními zjištěnými případy. Onemocnění, které vědci prodělali, mělo údajně stejné symptomy jako covid-19 i běžná sezónní chřipka.

Pracovníci, kteří nesměli mluvit? 

Ačkoli Čína odpovědnost za pandemii dlouhodobě odmítá, podle amerických zpravodajských služeb jí na důvěryhodnosti nepřidává ani fakt, že nezávislým novinářům, vyšetřovatelům a globálním zdravotnickým úřadům zabránila v uskutečnění rozhovorů s wuchanskými vědci, kteří byli na podzim roku 2019 nemocní.

„To vyvolává otázky ohledně důvěryhodnosti veřejného tvrzení vedoucí výzkumné pracovnice WIV Shi Zhengliové, která tvrdila, že mezi pracovníky WIV a studenty virů souvisejících se SARS-CoV-2 nebo SARS došlo k nulové infekci,“ informuje vláda Spojených států a dodává, že náhodné infekce v laboratoři nejen v Číně již v minulosti několikrát způsobily propuknutí epidemie, včetně viru SARS v Pekingu v roce 2004, kdy bylo hlášeno několik případů infekce z laboratoří, ačkoli byla epidemie již pod kontrolou.

Shi Zhengliová obvinění z úniku nového viru z laboratoře už dříve odmítla. Nebránila se navíc ani případnému vyšetřování ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO). „Osobně bych uvítala jakoukoli formu návštěvy založené na otevřeném, transparentním, důvěryhodném, spolehlivém a rozumném dialogu. Ale já o tom nerozhoduji,“ řekla loni reportérům BBC. Wuchanská laboratoř se od vyjádření své pracovnice však později distancovala s tím, že Zhengliová mluvila pouze za sebe.

Oblastí, které by se v souvislosti s potenciálním únikem viru měly prošetřit, je údajně víc. Nejméně od roku 2016 byl podle americké vlády ve WIV prováděn výzkum RaTG13, což je netopýří koronavirus, který byl v Číně izolován v roce 2012 a z více než 96 % se podobá viru SARS-CoV-2, jenž způsobuje onemocnění covid-19. Pozornost si podle USA zaslouží také možná spolupráce WIV a čínských vojenských složek, kdy se vědci měli od roku 2017 zabývat mimo jiné i experimenty na laboratorních zvířatech.

Podle WHO je pravděpodobnost úniku mizivá

Peter Ben Embark vede skupinu pracovníků WHO, kteří ve Wu-chanu momentálně zkoumají původ viru. V lednovém rozhovoru na stejné téma uvedl, že neexistují žádné důkazy toho, že by byl SARS-CoV-2 vyroben v laboratoři: „Máme nástroje, které nám umožňují podívat se na genetickou výbavu virů. Když se podíváme na tento, nevidíme nic, co by naznačovalo, že byl vyroben.“

Co se týče laboratorních nehod, ty se podle něj jednou za čas stávají. Tuto možnost tedy zcela vyloučit nemůže, připadá mu ale velice nepravděpodobná: „Dosud neexistují žádné důkazy o tom, že by někdo s tímto virem v minulosti pracoval. Neexistují ani žádné důkazy, které by naznačovaly, že by nějakým způsobem unikl laboratoři.“

Prohlášení americké vlády vyvolalo různorodé reakce na sociálních sítích. Na Twitteru se k tomuto tématu vyjádřil například britský biolog a spisovatel Matt Ridley, podle kterého by americká vláda ke svému prohlášení měla poskytnout i důkazy, na základě kterých k těmto tvrzením došla. Vzhledem k politickým vztahům mezi USA a Čínou nelze totiž vyloučit ani fakt, že se jedná o politicko-zpravodajskou válku.

Důvěryhodné zdroje v prohlášení postrádá i americká vědkyně Alina Chanová: „Vzhledem k současné panující nedůvěře ve vládu mám pocit, že by větší důvěru vzbudila, kdyby odtajnila a uvolnila co nejvíce svých zdrojů,“ napsala na Twitter.

Ať už je pravda o původu koronaviru jakákoli, její odtajnění je ze zdravotnického hlediska velice důležité. A to hned z několika důvodů: „Pokud najdeme zdroj, který stále existuje, můžeme zabránit budoucímu návratu stejného viru do lidské populace. Když navíc pochopíme, jak došlo k jeho přesunu z netopýrů na člověka, můžeme podobným událostem v budoucnu zabránit,“ vysvětluje Peter Ben Embark z WHO s tím, že důležitou roli může hrát tento objev i při zdokonalování vakcíny a vývoji léčby.

bitcoin_skoleni

A tak zatímco americké tajné služby naznačují, že virus mohl vzniknout ve wuchanské laboratoři, a Čína toto tvrzení výrazně odmítá, tým vědců WHO po měsíci jednání s Pekingem konečně zahájil své vyšetřování přímo v čínském Wu-chanu, kde se, jak doufají, vysvětlení počátku epidemie alespoň přiblíží.

  • Našli jste v článku chybu?