Menu Zavřít

Počítače končí, přichází obrození

19. 8. 2011
Autor: Euro.cz

Hewlett-Packard

FIN25

Americký technologický gigant HP minulý týden učinil překvapivý krok. Ačkoli je největším výrobcem počítačů, rozhodl se od jejich výroby odstřihnout a možná ji i prodá. Své záměry oznámila společnost spolu se zveřejněním výsledků, podle nichž čistý zisk HP ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl o devět procent na 1,93 miliardy dolarů. Firma nicméně zároveň snížila výhled příjmů na celý letošní rok na 127,2 až 127,6 miliardy z původních až 130 miliard.
HP skončí do října svoji výrobu telefonů s operačním systémem WebOS a tabletů TouchPad, protože se mu nepodařilo přilákat dostatek zájemců. Za snahou zbavit se po vzoru další americké legendy IBM výroby počítačů ale nestojí jen stále úspěšnější konkurence z Asie – divize osobních počítačů sice zodpovídala za 30 procent tržeb během posledního kvartálu, avšak představovala jen 5,9 procenta provozních marží.
Jak připomíná agentura Bloomberg, HP původně s osobními počítači příliš společného neměla. Až na začátku devadesátých let David Packard jen „váhavě“ souhlasil, aby se firma na tento byznys zaměřila. Walter Hawlett, syn jednoho ze zakladatelů, zase vedl neúspěšnou kampaň proti akvizici firmy Compaq, která v roce 2002 vystřelila Hewlett-Packard do čela mezi výrobci PC.
Teď se chce HP vrátit k původnímu záměru z roku 1939 – vyrábět jedinečná řešení a nástroje – a soustředit se také na výrobu softwaru. To potvrzuje oznámená akvizice britské softwarové firmy Autonomy za 11,7 miliardy dolarů, která o 64 procent převyšuje její tržní hodnotu. Sice ji ještě musejí schválit akcionáři Autonomy, ale očekává se, že souhlas přijde brzy.

  • Našli jste v článku chybu?