PALUBNÍ DENÍK Politická situace kolem dostavby Temelína je hodně nejistá. Předseda vlády Petr Nečas v posledních týdnech již několikrát zopakoval, že se Česko bez dalšího rozvoje jádra neobejde.
Ministr financí Miroslav Kalousek ale za moudrého pokyvování hlavou zase kontroval tím, že to tak zřejmé není a že se vše musí nejprve pořádně propočítat. I z toho důvodu dle informací Palubního deníku v elektrárenské ČEZ připravili záložní plán. Ten lze s trochou nadsázky označit za zdržovací taktiku. „Tendr na dostavbu Temelína poběží. Jen pokaždé v okamžiku, kdy má padnout nějaké rozhodnutí, vydá firma zprávu, že nabídky stále nenaplňují očekávání investora a jednání pokračují.
Tak se to může potáhnout až do parlamentních voleb,“ tvrdí dobře informovaný zdroj. Důvod je jednoduchý. Dle předvolebních preferencí bude vládnout v budoucím kabinetu sociální demokracie. A názor oranžových na jadernou energetiku je mnohem průzračnější než u současné vládní koalice.
VOLEJ ????
Končící povodně ukázaly v Praze jednu zajímavou věc. Primátor ani starostové jednotlivých částí nezvládají základní věc – zvednout telefon a vzájemně se varovat před velkou vodou. Dobře ale umějí jiné věci.
Třeba se postavit před kameru a svalit odpovědnost na někoho jiného.
Šéf pražského klubu zastupitelů TOP 09 a jeden z horkých kandidátů na budoucího primátora Jiří Vávra ospravedlňoval na začátku povodní špatnou koordinaci záchranných prací tím, že je bývalý primátor Bohuslav Svoboda naštvaný za to, že ho TOP 09 sesadila, a schoval proto na magistrátu důležitá telefonní čísla.
Zanedlouho byla ale pražská TOP 09 ve stejné pozici, do které se snažila dostat exprimátora Svobodu. Starostové městských částí začali vedení města vyčítat, že jim nikdo včas neřekl o vypouštění hostivařské přehrady, což mělo za následek vylití potoka Botič do pražských ulic. Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se pak do starostů opřel, že si dělají jen vlastní reklamu a že magistrát se má starat hlavně o Vltavu, což udělal. Palubní deník doporučuje starostům a primátorovi, aby si na sebe vyměnili telefonní čísla. Pokud nastane problém, redakce je může jednotlivým účastníkům poskytnout sama.
Možná by to chtělo i čísla mimopražských starostů. Vyčítání bude mít totiž zřejmě další pokračování. Diskuse, která se spustila kolem toho, zda začali vodohospodáři upouštět včas vltavskou kaskádu, pomalu směřuje k rozuzlení, které ukáže, že exprimátor Svoboda měl ve své kritice dost pravdy. Pokud by Praha začala stavět protipovodňové bariéry včas, což bylo podle vývoje průtokových poměrů o půlnoci ze soboty na neděli, mohla kaskáda upouštět vodu o devět hodin déle a potom by měla kapacitu schopnou bránit velkým škodám sice nikoli v Praze, ale na dolním toku Vltavy a na Labi.