Menu Zavřít

Počkejme na výsledky!

15. 10. 2009
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů si Barack Obama Nobelovu cenu za mír nezaslouží

MM25_AI

Myslíte si, že si Barack Obama zaslouží Nobelovu cenu za mír?

  • Ano 13,7 %
  • Ne 74,5 %
  • Nevím 11,8 %

V pátek 9. října byla americkému prezidentovi Baracku Obamovi udělena Nobelova cenu za mír. Norský Nobelův výbor, který cenu udělil, se striktně ohradil proti kritice z celého světa. „Nesouhlasíme, že nic neudělal,“ řekl předseda výboru Thorbjoern Jagland. „Dostal cenu za to, co udělal,“ prohlásil. A vysvětlil, že pomohl zmenšit propast mezi západním a muslimským světem a zmírnil plány na protiraketový štít v Evropě. S tímto jeho vysvětlením nesouhlasí 74,5 procenta manažerů.
Patří k nim i tento respondent: „Jde o naprosto nepochopitelné rozhodnutí! Absolutně nechápu, co měl a má Barack Obama společného s mírem? Je to vrchol populismu, i přesto naprosto mimo realitu!“ Podobně se vyjadřuje jiný manažer: „Podívám-li se na nositele této ceny, pak mě to nepřekvapuje. Překvapuje mě však servilita lidí, kteří o ní rozhodli.“
Jiný názor zaznívá v kladné odpovědi: „Jde samozřejmě o novou situaci, kdy je vyznamenán ten, kdo dosud žádné výsledky nemá. V případě Baracka Obamy však jde o politickou a společenskou podporu jeho pro společnost důležitých cílů ve formě ,udělení kreditu‘.“
Negativně odpovídá následující respondent: „Vyvolává to ve mně asociaci, jako by manžel dostal od manželky cenu ,za věrnost‘ bezprostředně po složení manželského slibu. Z Nobelovy ceny za mír se tím víceméně stává cena za pouhé deklarování záměrů a cílů v oblasti mírové politiky. Až dosud jsem ji považoval za ocenění již dosažených výsledků a konkrétních mírových cílů.“ Nesouhlasí i další manažer: „Vždy jsem byl přesvědčen, že se má Nobelova cena za mír udělovat za nějaký konkrétní a významný čin, objev či skutek. Nic takového však zatím Obama nepředvedl. Dokonce i takový absurdní laureát, jako byl Jásir Arafat, ji obdržel za podpis smlouvy v Camp Davidu.“ Podobný postoj zaujímá následující respondent: „Nobelova cena za mír byla udělována za mimořádný přínos, za výjimečný počin. To se v Obamově případě zatím nestalo, nebo je to příliš brzy hodnotit. Nobelovu cenu za mír dostal Obama za naději, kterou vzbudil svým prohlášením, nikoli za skutek.“
Kladně ani záporně se nevyjadřuje tento manažer: „V udělení Nobelovy ceny za mír je Obama nevinně. Nenavrhl se a peníze už dal na charitu. Týká se to lidí okolo ceny. Ti touží po světě bez Spojených států amerických a kapitalismu, světě v němž by vládla pravda a láska, kterou by všichni dobrovolně dodržovali. Milují lidi, o kterých jsou přesvědčení, že jim právě k takovému světu bez USA a kapitalismu pomohou. Jsem však klidný. I kdyby se takového světa dočkali, lůza pověsí tyto intelektuály mezi prvními a zbytek jich poté umře hlady a nemocemi, nebo se bude muset živit nejspíše pěstováním brambor v Central Parku či na Karlově náměstí než tradičním rozumbradováním.“
Kritika zaznívá i v další záporné odpovědi: „Nerozumím tendenci vyznamenávat prezidenty jakékoli mocnosti. Vždyť mají v popisu práce zajistit mír, jsou za to placeni. Mír se však nezajistí pěknými proslovy a ústupky násilnickým hnutím a jednotlivcům. Mír se od nepaměti zajišťuje rozhodnými a zásadovými činy. Kdyby šlo o americké prezidenty, měl by si Nobelův výbor raději vzpomenout na bývalého amerického prezidenta Ronalda Regana.“
V kritické linii se nese i tato záporná odpověď: „Obamova rozhodnutí naopak stabilitu v některých regionech ohrožují. A dříve či později mohou vést k dalšímu ozbrojenému konfliktu na Blízkém východě nebo na Korejském poloostrově. Nemluvě o posilováním vlivu Číny (i na ekonomiku USA), jehož důsledky lze předem stěží odhadnout. Udělení Nobelovy ceny za mír je (možná) důsledkem amerického ,demokratického lobbingu‘, který potřeboval konkrétní pozitivní výsledek po viditelném fiasku s olympijskými hrami a po šnečím tempu legislativních aktivit v americkém Kongresu. Zatím se však zdá, že udělení Nobelovy ceny za mír Baracku Obamovi je i v USA přijímáno spíše s ironií. Nemluvě o tom, že její některé nositele to musí šokovat, byť rozhodně nejde o první diskutabilní případ. Při tomto způsobu udělování Nobelovy ceny za mír by byl v minulosti vhodným kandidátem Neville Chamberlain.“
Trochu umírněnější postoj zastává tento respondent: „Kdyby se Nobelova cena za mír udělovala za očekávání velkých věcí, pak by si ji Obama určitě zasloužil. I kdyby však slíbil, že veškerá očekávání zcela naplní, raději bych počkal na dosažené výsledky.“ Odpovídalo 153 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?