Menu Zavřít

Podcasty: Nejjednodušší cesta k všeobecnému přehledu i zábavě

11. 11. 2019
Autor: Euro.cz

Doba je hektická. Valí se na nás čím dál víc obsahu, který poměrně logicky nezvládáme konzumovat.

Právě podcasty dokážou vyplnit chvíle, kdy byste jiný obsah konzumovali jen stěží. Polovina populace

má při sobě pořád smartphone s internetem a sluchátka. Stačí si jen vybrat vhodnou aplikaci a obsah, který chcete konzumovat.

Podcasty jsou trochu jako sex, jsou návykové a lepší, když jsou zadarmo. To druhé ve většině případů stále platí, většina tvůrců si vydělává na jejich tvorbu reklamou.

Kamarádi nedávno cestovali autem z Norska. Během patnáctihodinové cesty se jejich hudební playlist značně vyčerpal a ve chvíli, kdy jim hrála asi popáté stejná písnička od Snoop Dogga, zavelel jeden z nich: jdeme raději poslouchat podcasty. Naladili si sérii BBC o globálním oteplování. Z norské brigády v Lofotech se vrátili bohatší nejenom o pořádný obnos norských korun, ale také mnohem vzdělanější. Jejich znalosti by jim dnes v této oblasti mohl závidět nejeden český prezident, a ještě si u toho procvičili angličtinu. Nehledě na to, že mluvené slovo je pro mnohé řidiče mnohem lepší zabiják mikrospánku než nějaký vlezlý hit z rádia.

Aktivit, u kterých můžete poslouchat efektivně podcasty, je mnohem víc. Můžou být společníkem na cestách z práce a ze školy, můžete je poslouchat doma, když zrovna umýváte nádobí, žehlíte nebo děláte jinou podobně zábavnou aktivitu. V době, kdy pomalu, ale jistě míří do českých domácností chytrá zařízení, jako jsou Google Home a Amazon Alexa, vám ke spuštění podcastu postačí jenom jeden hlasový pokyn.

JAK NA TO? APLIKACE JSOU PRO VŠECHNY

Postačí vám chytrý telefon a vhodná aplikace. Systém iOS má v sobě přímo čtečku podcastu předinstalovanou. Jinak si samozřejmě vystačíte se Spotify nebo Google podcasty. Mraky podcastů najdete i na Soundcloudu, který se hodí zejména, posloucháte-li je na počítači. Pokud se chcete stát autorem, využijte aplikaci Podbean, která vám umožní efektní hosting vašeho podcastu. Nutno říct, že bez kvalitního zvuku se už v dnešní konkurenci neuplatníte. Bez mixážního pultu a kvalitního mikrofonu budete ve zvukových stopách ztraceni úplně. ¶

Jak to dělají za humny?

Podcastů jsou mraky. Rostou jako houby po dešti. Vybrali jsme pro vás několik zahraničních a několik českých, které by neměly uniknout vaším sluchátkům.

Modern Love (NPR a New York Times) Kdysi to byl sloupek, který vycházel pravidelně v New York Times. Samotní čtenáři v něm popisovali milostné a láskyplné životní zážitky. Americké National Public Radio ty nejzajímavější příběhy převádí už několik let do audiostop. Nezbývá než zvolat: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!

Young Quentin Goes to the Movies Kdyby se Quentin Tarantino v útlém věku býval nezavřel ve videopůjčovně (pro neznalé, videopůjčovny byly analogový Netflix), asi by dneska seděl někde s láhví na baru v Tennessee. V rozhovorech s protřelou filmovou kritičkou postupně popisuje své filmové inspirace a hrdiny i trnitou cestu do Hollywoodu. Ne nadarmo se poslední epizoda podcastu jmenuje „Quentin You Will Be Director Soon“. To se povedlo. Gratulujeme na dálku Quentinovi i nám divákům.

The Wired UK Podcast Wired je jedním z médií, která vás dokážou udržet v obraze v různých oblastech. Redaktoři se zamýšlejí nad tím, proč kritici nemají rádi filmy z Netflixu, jestli je aplikace FaceApp bezpečnostním rizikem či zda se někdy někomu podaří najít vakcínu na alzheimera. Dokud vám bude sloužit paměť, můžete se s podcastem vzdělávat a vyhrát nejednu hospodskou intelektuální debatu.

The Bradley Wiggins Show (Eurosport) Jestli něco publikum miluje, jsou to pohledy do zákulisí. Eurosport se spojil s pětinásobným zlatým olympijským medailistou a vítězem Tour de France, Bradleyem Wigginsem. Výsledkem jejich snažení je sonda do světa sportu, který má od dopingových dob poněkud pošramocenou pověst. Sir Bradley se s tím nepáře a popisuje mnohdy nekalý byznys i nevraživost mezi jednotlivými závodníky, a to klidně v rámci jednoho týmu. Chris Froome by mohl vyprávět. Nicméně v tomto případě vypráví Bradley Wiggins. A vypráví poutavě.

Knowledge for Men Když jsi chlap, neúspěch se neodpouští. Moderátor tohoto podcastu Andy Ferebee si kdysi sáhl na dno. Pracoval v korporátu od devíti do pěti. Neviděl v ničem smysl, dívky se mu vyhýbaly jak Severní Korea demokracii a Andy pozvolna propadal do čím dál hlubší deprese. Jeho podcast je dokumentem o tom, jak našel postupně smysl života. Během cesty zpovídá různorodé osobnosti, psychology, podnikatele a snaží se v tom chaosu najít řád. Výsledkem je přes sedm milionů poslechnutí a jeden z mála podcastů o osobním rozvoji, který skutečně stojí za poslech.

Tim Ferris Show A nakonec jedna klasika. Tim Ferris je spisovatel a noční můra všech zaměstnavatelů. Kdysi totiž napsal knihu Čtyřhodinový pracovní týden, ze které si řada lidí odnesla do života bohužel jenom její název. Timův podcast tvoří povětšinou dlouhé rozhovory, které jejich autor vede s patřičnou vervou. Těšit se můžete na osobnosti od Marie Šarapovové, Arnolda Schwarzeneggera až po herce Jamieho Foxxe. Hezky česky Český podcastový trh se teprve rodí, přesto je tu několik patriotů, kteří stojí za pozornost. Většinu těch nejzajímavějších najdete také na webu Česképodcasty.cz, který spravuje tuzemský nestor podcastů Dan Tržil. Do světa podcastů proniká logicky i Český rozhlas, který se svou Vinohradskou 12 přináší aktuální zpravodajský servis. Zajímavé pokusy jsou i série Svatebky nebo Po sametu. Snaží se i platforma Elite Bloggers, jež nechává mluvit blogerky a blogery ze své stáje. Podcasty se staly zajímavým artiklem i pro řadu médií. Například Lagardere má vlastní aplikaci Youradio Talk.

Brain We Are Lidský mozek se může zdát jako neprobádaná věc. Dvojice studentů biologie z Karlovy Univerzity Kryštof a Vojta prakticky zúročuje svoje vědomosti ze studia a radí, jak ovládnout svou mysl a zároveň si udržet mentální zdraví. A není to žádná věda!

Brocast Dvouhodinové rozhovory se zajímavými osobnostmi vedou bráchové Adam a Tomáš. Popíjejí u toho víno a plzeňskou dvanáctku. Výsledkem jsou rozhovory, které postrádají tradiční mediální dramaturgii. Díky za to.

Proti proudu Dan Tržil odstartoval malou podcastovou revoluci. Chytil šanci za pačesy a etabloval se jako jeden z prvních podcasterů, který se snaží i v českých podmínkách podcasty uživit. Ačkoliv dnes už produkuje podcasty pro různorodé značky, je právě Proti proudu jeho nejlepším dílem.

INS. PEAT Tino Hrnčiar je zakladatelem značky Life is Porno a zakládá si na tom, že je jiný než ostatní. Ve svém podcastu zpovídá kuchaře, markeťáky i rapery. Sám totiž působil svého času v dnes už neexistující rapové formaci Dramatikz.

Vaše jméno, vaše značka Tomáš Sobel patří podobně jako Dan Tržil mezi propagátory podcastigu v Čechách. Jeho podcast je kreativním návodem k „podnikavému myšlení“. Navíc na svých stránkách celkem zevrubně vysvětlí, jak si vlastní podcast produkovat. Marketér Sobel podobně radí i na vlnách podcastu Kreativní kreatury. Doporučujeme obojí.

bitcoin školení listopad 24

O autorovi| Vladan Vaněk @kendrick_vladan

  • Našli jste v článku chybu?