Menu Zavřít

Podcenili jsme změny klimatu

2. 12. 2009
Autor: Euro.cz

Ukradený soubor dopisů klimatologů žádný náznak spiknutí ani podvádění neobsahuje

Katedra pro výzkum klimatu (Climatic Research Unit, CRU) na Východoanglické univerzitě je již několik desítek let jednou z nejvýznamnějších světových institucí, jež se zabývá jeho změnou. V polovině listopadu někdo ukradl tisíce elektronických dopisů jejích pracovníků a ilegálně z nich zveřejnil výběr. Načasování takového činu je stěží náhodné. Mělo to nejspíš odvést pozornost od skutečného problému – změny klimatu. A to právě v době, kdy se o něm dosud vedou vážná mezinárodní jednání.

Matení

Výběr dopisů měl zřejmě vyvolat dojem, že zprávy o dosavadních změnách a budoucích očekáváních jsou výsledkem spiknutí či podvodu. Tímto způsobem onu zveřejněnou korespondenci obratem interpretovali popírači změny klimatu či jeho ovlivnění lidmi i „zdržovači“ jakýchkoli účinných akcí, jež mají snížit emise skleníkových plynů. Připomínám, že popírání a zdržování se často vzájemně mísí a bývají doplňována matením posluchačů, čtenářů či diváků, pokud jde o stav vědeckého poznání. Občas vše završuje, že už stejně nelze nic dělat, a proto je zbytečné se o ně snažit.
Ukázal se však opak. Ač šlo o soukromou korespondenci, která si nebrala servítky (blbce prostě označovala za blbce, darebáky za darebáky) a v níž se pisatelé nezdráhali uvádět, co si opravdu o různých věcech a lidech myslí. Často velmi zkratkovitě, slovy ve chvatu, a nikoli vždy nejlépe volenými, nicméně dávajícími adresátům, také vrcholným odborníkům, jisté srozumitelné sdělení – mohli snadno požádat o vyjasnění. Žádný náznak spiknutí ani podvádění soubor dopisů neobsahuje.

MM25_AI

Hrozivé projekce

Obsahuje zato záznam pochyb, nejistot a sporů, jak se vyvíjely v období, z něhož ukradené dopisy jsou – tedy od roku 1996. Zajímavé jsou nanejvýš historicky, ale ani to nijak zvlášť, protože lépe formulované jsou v recenzovaných článcích, které konkrétní autoři publikovali. Nejlépe je u všech autorů začít jejich posledními články. Ty starší, pokud má smysl je ještě zmiňovat, jsou uvedené v citacích. Badatelé z CRU jsou natolik dobří, že by se měly jejich publikace číst. Není divu, že bývají naštvaní, musejí-li ztrácet čas opakovaným vyvracením „nezničitelných“ nesmyslů omílaných jak blbci, tak placenými, leckdy i chytrými mlžiči.
Role badatelů v tomto oboru je totiž mimořádná. Základní výzkum provádějí vědci většinou pro vlastní potěšení, a proto i s velikým nasazením. Je to pro ně zkrátka nejzajímavější činnost. Jejím vykonáváním posouvají meze lidského poznání, což se může a má odrazit i ve výuce na univerzitách a ve školách. A jen občas přinese i něco okamžitě prakticky použitelného. Studium antropogenních změn ovzduší a jejich důsledků pro klima do takové kategorie patřilo zhruba před čtvrtstoletím. Dnes je to obor, na jehož rychlém rozvoji a aplikaci jeho poznatků závisí budoucnost života na Zemi. Budoucnost nejen podstatné části druhů a ekosystémů, ale i lidské civilizace. Ukazuje se totiž, že tempo změn jsme dříve podcenili, a už dnes nás překvapuje. A projekce do budoucna jsou věru hrozivé.

Zajímavé čtení

Namísto vrtání se ve starých dopisech, které jsou pro laiky stěží srozumitelné, je proto lepší přečíst si o tom, co vědci z CRU i z mnoha dalších špičkových institucí zjistili. Kdo čte anglicky, může sáhnout po důkladné zprávě www.copenhagendiagnosis.com z 24. listopadu. Její shrnutí je k dispozici i v mnoha dalších jazycích. V češtině úplné texty takových zpráv k dispozici nejsou. Shrnutí různých, o trochu starších zpráv však ano, například na adrese www.zmenaklimatu.cz.
A pokud někoho zajímá, jak to bylo a je s onou již dlouho trvající dezinformační kampaní, jejímž výsledkem bylo, že se ochrana klimatu na patnáct let prakticky zadrhla (současná „aféra“ je jen její novou fází), doporučuji mu k přečtení výbornou knihu Climate Cover-Up (Maskování změn klimatu). Za dvacet dolarů včetně poštovného to je určitě dobré počtení.

  • Našli jste v článku chybu?