Menu Zavřít

Podíl problémových úvěrů ČEB na podporu exportu klesl pod polovinu

7. 2. 2017
Autor: ČTK

Podíl problémových úvěrů České exportní banky (ČEB) se selháním dlužníka klesl na konci loňského roku na zhruba 43 procent. Na konci roku 2015 tvořily nestandardní, pochybné či ztrátové pohledávky banky 42,2 miliardy korun (51,8 procenta). Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda.

„Za rok 2016 se podle předběžných výsledků očekává pokles podílu úvěrů se selháním k hranici cca 43 procenta,“ uvádí zpráva. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Některé problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie.

Banka dnes v tiskové zprávě uvedla, že se částka úvěrových pohledávek se selháním dlužníka snížila ze 40,75 miliardy korun předloni na nynějších 32,34 miliardy. Objem ztrátových pohledávek klesl z 18,8 na 16,3 miliardy korun.

„Konkrétně se jedná o obchodní případ SSM, kde momentálně probíhá konkurzní řízení. Probíhají standardní řízení a jednání, konkurzní správce připravuje prodej majetku. Dále se jednalo o ruský Ural Vagon Zavod - výrobce tryskacích zařízení a metacích kol,“ uvedla banka.


Získá ČEB tureckou elektrárnu? Čtěte více:

Exportní banka by mohla získat tureckou elektrárnu

Ilustrační foto


ČEB se v minulosti pokoušela několikrát prodat pohledávku za zkrachovalými východoslovenskými ocelárnami Slovakia Steel Mills (SSM) v hodnotě 4,6 miliardy korun prodat. SSM začala vyrábět sochory a válcované produkty v roce 2011. O rok později však vykázala čistou ztrátu téměř 44 milionů eur. Potíže ocelárny kulminovaly začátkem srpna 2014, kdy SSM zastavila výrobu. Soud v Košicích loni vyhlásil na firmu konkurz.

ČEB prodala dvě velké pohledávky - jednak za společností Job Air Technic, kam poskytla úvěr v roce 2007. Druhý je prodej spojené pohledávky AUM LLC/ Mopas, který se uskutečnil na konci roku 2016. Jde o obchodní případ, týkající se exportu vozů Tatra, které se využívají pro dovoz uhlí z Mongolska do Číny, uvedla banka.

Na základě požadavku ČEB z ledna 2016 vláda loni schválila bance dotaci na krytí ztráty z podpořeného financování za poslední čtvrtletí 2015 3,82 miliardy Kč. Šlo o úhradu ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na stavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. V roce 2016 ČEB zvýšila základní kapitál o jednu na pět miliard korun.


Přečtěte si o zakázkách České exportní banky:

bitcoin_skoleni

Právnická zakázka roku: ČEB vypsala tendry za 165 milionů


Nepříznivě se nyní vyvíjí projekt výstavby elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, který financuje ČEB a který je pojištěn EGAP. Úvěr činí zhruba 13 miliard Kč, nesplacená výše jistiny dosahuje 11,7 miliardy Kč. Pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy Kč. Podle tisku ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce, aby byla na prodej dvou rozestavěných bloků elektrárny vypsána veřejná soutěž s minimální cenou 11,7 miliardy korun.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP. Úvěrové portfolio banky tj. úhrn pohledávek z čerpaných úvěrů činilo ke konci roku 2015 81,5 miliardy Kč.


  • Našli jste v článku chybu?