Menu Zavřít

Podivná zakázka. ČVUT hledá dodavatele za 1 999 999 Kč

8. 8. 2016
Autor: Utar, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

České vysoké učení technické vypsalo zakázku na správu a opravy elektrických zařízení. Škola zakázku rozdělila na dvě menší a cenu stlačila pod hranici umožňující zjednodušený výběr dodavatele.

ČVUT rozdělilo zakázku tak, aby se vyhnulo soutěži a vybralo předem preferovaného dodavatele. Škola vypsala dvě různé zakázky, které mají podle kritiků obeznámených se situací najít stejného vítěze. Záměr vyhnout se soutěži vícerých dodavatelů naznačuje i předpokládaná hodnota zakázek.

Škola může zorganizovat zjednodušené obstarávání v případě, že se jedná o takzvané zakázky malého rozsahu, případně podlimitní zakázky. U obstarávání servisu rozvodů je v projektové dokumentaci uvedena předpokládaná hodnota 1 999 999 korun, tedy korunu pod limitem, který by školu zavázal k přísnější soutěži.

„Zpravidla má zadavatel dvě možnosti, jak stanovit předpokládanou hodnotu. Buď sečte reálné náklady za uplynulé období, nebo provede průzkum trhu a na základě něj uvede předpokládanou hodnotu. Je zřejmé, že zadavatel žádnou z výše uvedených metod nepostupoval, nicméně tím, že se nachází v režimu veřejné zakázky malého rozsahu, nemůže být v podstatě za toto jednání nijak postihován,“ uvedla pro Euro.cz právnička Transparency International Martina Mikolášková.

Bez soutěže

Při obstarávání zakázek malého rozsahu je zadavateli povoleno vybrat dodavatele přímo, bez soutěže. Každý větší zadavatel mívá zpracovanou interní směrnici pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, kde sám sobě stanovuje podmínky pro oslovení dodavatelů u veřejných zakázek malého rozsahu.

„Předpokládaná cena byla stanovena ve vztahu k předpokládanému rozsahu veřejné zakázky malého rozsahu a finančních limitů daných nařízením vlády a také k celkové výši fakturace současným dodavatelem, která plně odpovídá stanovené předpokládané ceně na dobu určitou,“ vysvětluje mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

U druhé a související zakázky na pravidelné revize je předpokládaná hodnota 4 miliony korun. Jde tedy podle zákona o podlimitní zakázku. Také tady je možné obstarávat dodavatele ve zjednodušeném režimu.

„Je důvod se domnívat, že se jedná o obdobný předmět plnění,“ potvrzuje podezření ze záměrného rozdělení Martina Mikolášková. Zadání zakázek dokonce v rámci požadavků na profesní kvalifikace žádá od dodavatele předložení stejných dokumentů.

Kdyby zakázky byly zadány společně, škola by se veřejné soutěži nevyhnula. Podle ČVUT však nejde o záměrné dělení. „Veřejná zakázka malého rozsahu „Servis rozvodů a zařízení silnoproudové elektroinstalace a zabezpečení havarijní služby rozvodů elektro“ v žádném případě nespadá do kategorie veřejné zakázky provádění revizí a nepředpokládám, že by ji realizoval ten samý dodavatel,“ argumentuje Andrea Vondráková.

Vyšetřování úřadem

Jen nedávno zjistil web Euro.cz ve spolupráci s Centrem nezávislé investigace, podezření se množí i kolem další zakázky ČVUT. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřuje podmínky soutěže na výstavbu univerzitního centra za více než půl miliardy korun z evropských dotací.

„V poslední době obdržel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět týkající se zadavatele České vysoké učení technické, a to v souvislosti se zadávacím řízením „Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Buštěhrad“. Podnět je v současné době prověřován,“ potvrdil mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Podnět je prověřován od konce června. K šetření se úřad vyjádří až po uplynutí zákonné lhůty v případě, že by bylo ve věci zahájeno správní řízení. Na projekt univerzitního centra, v němž by odborníci čtyř fakult sdíleli nové metody svých oborů pro vývoj energeticky úsporných budov, získalo ČVUT v roce 2011 672 milionů korun. Více než půl miliardy putovalo z evropských dotací, zbytek ze státního rozpočtu.

Výběrové řízení na stavbu za 285 milionů korun vyhrála společnost Metrostav. Zakázka se nakonec na dodatečných pracích prodražila téměř o 50 milionů.

Problémy od začátku roku

Stížnost na výběrové řízení ale není první. Tendru, který vyhrál Metrostav, předcházela jiná soutěž, kterou ČVUT nakonec zrušilo. Po výzvě k doplnění informací zbyla v tendru jediná společnost. Když došlo na novou soutěž, původní nejlevnější nabídka už přihlášena nebyla. Uchazeč si stěžoval, že škola na základě jeho podrobné nabídky z prvního kola změnila podmínky tak, že by už neměl šanci na vítězství.

Právníci protikorupčního sdružení Oživení se stížností zabývali a potvrdili, že výběrové řízení je diskriminační. „Zadavatel stanovil v zadávací dokumentaci kritéria, která výrazně omezují, respektive prakticky zcela ruší jakoukoli soutěž,“ konstatovalo sdružení.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Českému vysokému učení technickému v Praze v lednu uložil sankci ve výši 300 tisíc korun za správní delikty, kterých se dopustilo ve čtyřech případech souvisejících se zadáváním veřejných zakázek.

MM25_AI


Čtěte také:

==== Rektor ČVUT Konvalinka: Hlad po našich absolventech je veliký ====

Český mozek pro roboty. ČVUT otevře institut za miliardu

Vysoká škola láká byznys. Firmy platí místa profesorům


  • Našli jste v článku chybu?