Vláda zkouší, zda RWE zaplatí znovu
Tak českým státním úředníkům se znovu povedlo šokovat jednoho z největších zahraničních investorů v Česku, energetický gigant RWE. Problém se týká zbylých tří procent akcií plynárenské firmy Transgas. Majoritu - 97 procent - koupili Němci již dříve za neuvěřitelných 4,1 miliardy eur.
Proč ale nekoupili celých 100 procent? Protože čeští úředníci před privatizaci tvrdili, že tři procenta si nechají, aby mohli svolávat valnou hromadu a aby si zachovali dohled nad monopolním vlastníkem českého plynárenství.
Teď už každý investor, ať koupí od státu ČEZ, Unipetrol, hnědouhelné doly či Český Telecom, nesmí prodávajícím úředníkům skočit na dané slovo. Protože když vláda České republiky potřebuje peníze, tak všechno jde stranou. Najednou už úředníci nechtějí právo svolávat valné hromady Transgasu, nezajímá je ani vývoj na trhu s plynem. Prostě chtějí peníze, a to za každou cenu.
Manažeři RWE musejí být hodně překvapeni. Za 97 procent Transgasu zaplatili strašně moc a víc by nedali, i kdyby kupovali 100 procent. Zbývající tři procenta nyní budou nabídnuta všem zájemcům.
Naši chytří úředníci si asi myslí, že z Němce ještě dostanou další miliardy. Je to vydírání? Potřebuji peníze, takže akcie buď koupíš, nebo je prodám tvému konkurentovi či nějakému spekulantovi, který tě pak bude také vydírat. Němci si nepřejí jedno ani druhé. Konkurent by jim viděl do karet a spekulant, který by se nazval institucionálním investorem, by svolával jednu valnou hromadu za druhou a proti RWE by zneužíval všechny pravomoci, které mu vlastnictví tří procent Transgasu dovolí.
Taková nečistá hra by pak německého investora nakonec donutila, aby zbytek akcií odkoupil za jakoukoliv cenu. Jen aby měl klid. Český stát si vydělá, spekulant si vydělá, jen důvěřivý RWE bude muset solit. Buď teď, anebo později.