Omluvu za další výroky ani finanční odškodnění ve výši dvou milionů korun však kladenská burza nevysoudila. Spor bude mít pokračování u odvolacího soudu. „S alibistickou remízou v podobě rozhodnutí prvoinstančního soudu nejsme spokojeni, a proto podám odvolání, jakkoli celý spor považuji za zcela zbytečný,“ reagoval na soudní verdikt Jan Palaščák.
Na počátku přitom bylo pouhé nedorozumění ve vzájemné komunikaci, které vedlo v závěru roku 2014 ke krachu jednání o přístupu Amper Marketu na energetický trh v Kladně. Pro dynamicky rostoucí Amper Market to byla nepříjemná zpráva. ČMKBK se totiž stala dominantním hráčem ve zprostředkování nákupu elektřiny a plynu pro veřejné zadavatele - ministerstva, kraje, města, nemocnice a další.
Druhá strana vidí celý problém z jiného úhlu. „Amper Market nikdy reálně na naši burzu vstoupit nechtěl. Nikdy neoslovil ani jednoho ze tří dohodců, jejichž prostřednictvím u nás energetické společnosti obchodují,“ říká místopředseda burzovní komory ČMKBK Jaromír Čermák.
Spotřebitelské chování se mění:
Cenové rozdíly rostou. Češi přebíhají k levnějším dodavatelům energií
V lednu 2015 pak odvysílali Reportéři ČT kritickou reportáž o fungování kladenské burzy a její údajné netransparentnosti. S komentářem zde vystoupil vedle jiných osob i Palaščák. Později se tento spor stupňoval, došlo i na trestní oznámení a udání na komoditní burzu k dohledovým orgánům.
Fungování kladenské burzy v minulých letech několikrát posuzovali kontroloři z ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zemědělství. Ti však žádné problémy ve fungování trhu, kde se každým rokem zobchoduje elektřina a plyn za zhruba čtyři miliardy korun, nenašli.
Dále čtěte: