Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí žádný důvod pro rozšíření státní podpory pro černouhelnou společnost OKD. Předseda vlády to uvedl po dnešní bilanční schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Stát už poskytl firmě půjčku 700 milionů korun. OKD je od května v úpadku, její reorganizaci schválili věřitelé v srpnu.
„Podpora byla a je dostatečná. V tuto chvíli musí jednat orgány OKD, které jsou odpovědné. To znamená management a věřitelský výbor,“ řekl Sobotka. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v pondělí uvedl, že firma předloží v prosinci na základě finanční analýzy a vyčíslených provozních i mimořádných nákladů řešení první fáze své restrukturalizace příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování.
Mládek dnes uvedl, že při pondělním jednání v Ostravě vedení Moravskoslezského kraje ani vedení OKD žádný požadavek na dodatečné peníze nevzneslo. Již dříve několikrát zopakoval, že otázku další státní pomoci pro OKD sám otvírat nebude, firma si podle něj musí říct o peníze sama. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12.000 lidí.
Kvůli OKD padla obvinění. Přečtěte si o tom: OKD žaluje Bakalu a NWR, požaduje 24,5 miliardy |
Mluvčí OKD Čelechovský v reakci na Sobotkovo prohlášení ČTK řekl, že vedení firmy opětovně deklaruje, že intenzivně pracuje na první fázi reorganizace. Jejím cílem je dosáhnout maximálního těžebního výkonu v karvinské části revíru, přesunout tam co nejvíce zaměstnanců Dolu Paskov, a souběžně tak řešit i útlum tohoto dolu.
„Výstupy z uvedeného procesu pak budou předloženy představenstvu firmy a věřitelskému výboru. Jak jsme již v pondělí informovali pana ministra Mládka, členy tripartity a vedení Moravskoslezského kraje, management OKD v prosinci na základě finanční analýzy a vyčíslených nákladů první fáze restrukturalizace bude o výsledku rovněž informovat všechna příslušná ministerstva a následně bude specifikovat i případné požadavky na možné spolufinancování,“ uvedl Čelechovský.
„OKD je příkladným selháním aktivní politiky zaměstnanosti, která se v rukou české vlády stává pouhou frází. Prohlášení Sobotky o ukončení dalších půjček pro OKD je první rozumný krok za poslední měsíce,“ uvedl analytik poradenské firmy Chytrý Honza František Bostl. Podle něj nedává smysl dotovat firmu, která nemá při žádném reálném scénáři šanci na ziskový provoz. „OKD je v klinické smrti a nastal čas tohoto pacienta odpojit a neprodlužovat tak jeho trápení,“ dodal.
Věřitelé v srpnu schválili OKD reorganizaci, původní termín pro předložení reorganizačního plánu má vypršet 12. prosince. Firma v pondělí oznámila, že požádá soud o prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu o 120 dnů, tedy do dubna příštího roku. Učiní tak s ohledem na termín zpracování znaleckého ocenění i na zahájení procesu hledání strategického partnera. Podle Čelechovského OKD již oslovilo přes 200 domácích i zahraničních investorů, kteří by se mohli jeho strategickým partnerem stát.