OSAN
Zvláštní správce vykrvácel Zvláštní správce konkursní podstaty společnosti OSAN v likvidaci Vlastimil Voleský, který převzal agendu vymáhání pohledávek od Zdeňka Altnera, potvrdil informace týdeníku EURO a přesvědčení věřitelského výboru o špatné práci správce Altnera. Altner se během pěti let nedokázal vypořádat s věřiteli podniku OSAN, ale z konkursní podstaty utratil několik set milionů korun.
Práce správce konkursní podstaty společnosti OSAN Zdeňka Altnera podle informací člena věřitelského výboru již požrala 660 milionů korun, což představuje 72 procent původních aktiv svěřené společnosti. Týdeník EURO o celém případu, kde si dobře vyděl aly najaté externí firmy a advokátní kanceláře na úkor věřitelů, informoval již několikrát (11, 12, 13, 17/1999). OSAN v čele s Altnerem byl zlatým dolem například pro akciovou společnost Coex Praha, kterou si správce konkursní podstaty na jal coby metodického poradce a které zaplatil více než třicet jedna milionů korun. Věřitelé podniku OSAN přínos společnosti Coex opakovaně zpochybňovali a Altner jej nikdy věrohodně nedoložil. Naopak z Obchodního rejstříku je doložitelné, že Altner byl ve firmě Coex od jejího samého počátku členem představenstva a pravděpodobně byl jejím spoluzakladatelem. Soudce Krajského obchodníh o soudu Pavel Janout dlouho odmítal návrhy věřitelů, aby správce Altnera odvolal. Teprve letos v březnu mu odňal část kompetencí (vymáhání pohledávek), které svěřil do rukou nově jmenovaného zvláštního správce Vlastimila Voleského. Altner prostředni ctvím najatých advokátů (především Mgr. Jiřího Karpíška, JUDr. Jiřího Machourka, JUDr. Vladimíra Jirouska a JUDr. Lubomíra Bejdla) podal několik desítek tisíc žalob. Zcela nesmyslně se soudně domáhal i údajných pohledávek ve výši několika deset ikorun.
První květnový týden Vlastimil Voleský u soudu uvedl, že „způsob vymáhání pohledávek není uspokojivý, konkrétně se objevilo velké množství sporů, kde byly žaloby brány zpět před nařízením jednání, zamítnuty pro nepředložení dokladů nebo zamítnuty z důvodu vznesení námitky promlčení .
A již o čtrnáct dnů později, na další schůzi věřitelského výboru a správce konkursní podstaty za účasti soudu, předložil přesná čísla. „Ze zatím mně dostupných údajů vychází tato čísla: Je uplatněno zhruba 30 000 soudních sporů, přičemž průměr ná pohledávka činí 20 000 Kč. Pokud bych uvažoval o tom, že v každém soudním sporu bude učiněn jeden úkon právní pomoci, bude činit odměna advokátům zhruba 42 milionů korun. Toto je číslo bez dalších nákladů, to znamená bez cestovného, soudních poplatků a nákladů, které by účtovali právní zástupci protistrany. Domnívám se tedy, že stávající hotovost na účtech úpadce by nestačila ani na pokrytí nákladů spojených s vymáháním pohledávek, uvedl do protokolu zvláštní správce Voleský. Jak dále řekl, advokátní kanceláře JUDr. Bejdla a JUDr. Machourka mu nepředaly žádné z požadovaných informací. Jako možné řešení, se kterým nakonec i přes odpor Altnera vyjádřil souhlas i soudce Janout, Voleský navrhl vypovědět smlouvy p rávním kancelářím Jiřího Karpíška, Jiřího Machourka a Lubomíra Bejdla a uzavřít nové smlouvy s jinými advokáty s paušální měsíční odměnou a desetiprocentní prémií za vymožené pohledávky. Tím by náklady na advokáty klesly zhruba n a jednu sedminu.
Další ušetření nákladů, které nový správce navrhl a prosadil, přinese přestěhování archivních dokladů. Voleský zjistil, že náklady spojené se skladováním a archivací účetních dokladů v Holubicích u Brna činí téměř sedmdesát tisíc kor un měsíčně. Nabídl řešení přestěhovat archiv do Prahy, přičemž budoucí náklady by byly o třetinu nižší a nebylo by nutné vysílat pracovnice podniku OSAN v likvidaci na služební cesty do Holubic. Navíc tento moravský objekt patřící úpadci b y bylo možné po přestěhování archivu ihned zpeněžit. Ani tento návrh Voleského nešel Altnerovi moc pod vousy, ale i zde se soud svým usnesením přiklonil na stranu nového správce.
Pětiletý neomezený pán podniku OSAN v likvidaci Zdeněk Altner s týdeníkem EURO nekomunikuje. Pouze u soudu občas nechá zaprotokolovat prohlášení, kterým se vlastní vinu z poškození spravovaného podniku snaží sval it na časopis, který o jeho práci informuje. Například 4. května uvedl: „Co se týče současného stavu hodnoty pohledávek úpadce v České republice, znovu opakuji, že po difamační kampani proti správci v časopise Euronews, jakož i někter ých členů věřitelského výboru u některých krajských soudů, dochází k tomu, že řada dlužníků, kteří se dříve ani nedostavovali k soudnímu jednání a byli srozuměni s rozhodnutím věci v jejich nepřítomnosti v jejich nepros pěch, začíná v současné době vyvíjet maximální úsilí, aby se zaplacení pohledávek vyhnuli. Podle jednoho z členů věřitelského výboru jde o naprosté zkreslování skutečnosti, neboť Altnerova úspěšnost při vymáhání pohledávek byla podle něj nižší než pět procent.
Zjištění zvláštního správce Voleského dokládají nejenom, že Altner mohl svěřený majetek spravovat hospodárněji, ale že pokud by Altner ve své práci nadále pokračoval, společnost OSAN by finančně vykrvácela.