Menu Zavřít

Podnikání je u nás doménou mužů a mladí se do něj nehrnou

2. 5. 2012
Autor: profit

Nejoblíbenější právní formou pro podnikání v České republice jsou dlouhodobě společnosti s ručením omezeným, a jejich podíl na podnikatelské základně kontinuálně roste.  

Foto: Profimedia

Prostřednictvím společnosti s ručením omezeným podniká více než 306 000 Čechů a téměř 174 000 cizinců, přičemž necelá polovina majitelů tuzemských firem patří do věkové kategorie 30 – 50 let. 

Zastoupení mladší generace je velmi nízké a v posledních třech letech klesá. Mezi vlastníky českých podnikatelských subjektů jednoznačně dominují muži (85,3 %). Analýzu vlastnických vztahů tuzemských společností s ručením omezeným podle domicilu, věkové struktury a pohlaví majitelů zveřejnila Česká kapitálová informační agentura, člen nadnárodní skupiny Bisnode.

V březnu 2012 ČEKIA ve svých databázích evidovala 342 993 aktivních společností s ručením omezeným, které obecně reprezentují malé a střední podnikání. Většina z nich (83,6 %) je výhradně v rukou fyzických osob – 41,3 % (141 647) ovládá jedna fyzická osoba a 42,3 % (145 107) kontroluje více fyzických osob společně.

Podnikání v Česku je v rukou střední generace

Detailní analýza vlastnických vztahů tuzemských společností s ručením omezeným ukázala, že podnikání v Česku je doménou střední generace. Z pohledu věkové struktury majitelů společností s ručením omezeným jsou nejaktivnější lidé v produktivním věku. Více než čtvrtina z celkového počtu majitelů (fyzických osob) patří do věkové kategorie 40 – 49 let. Následují věkové kategorie 30 – 39 let (22,1 %) a 50 – 59 let (21,5 %). Majitelů českých společností s ručením omezeným po šedesátce je 13,7 %, zatímco vlastníků do 30 let je jen 6,3 %. V horizontu posledních tří let, kdy ČEKIA tyto statistiky podrobně sleduje, podíl vlastníků do 30 let poklesl z 10,3 % na 6,3 %.

Velmi nízké zastoupení mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným způsobují zejména široké možnosti studia a snadná realizace praxe v zahraničí,“ komentuje výsledky studie analytička ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že mladí lidé před zahájením podnikání často nejprve sbírají zkušenosti v zavedených firmách, navazují kontakty, ale také shromažďují potřebný kapitál pro zahájení podnikání. „Nejdůležitější je ale mít podnikatelského ducha, nápad, stejně jako odvahu a energii prosadit se ve vysoce konkurenčním prostředí,“ doplnila Petra Štěpánová.

FIN25

Podnikání v Česku je doménou mužů

Z pohledu pohlaví mezi vlastníky tuzemských společností s ručením omezeným jednoznačně převládají muži. Z 480 000 fyzických osob, které ČEKIA eviduje jako majitele sro, je 85 % mužů a 15 % žen. „Stejně jako ve vysokých manažerských pozicích, tak i v podnikání je výrazně méně žen než mužů. To souvisí s menší ochotou žen riskovat a případně si půjčovat peníze na nejistý byznys. Navíc ženy zpravidla musí skloubit kariéru s péčí o rodinu,“ dodala analytička agentury ČEKIA.

  • Našli jste v článku chybu?