Podle každoroční zprávy Světové banky jsou podmínky pro podnikání v České republice obtížnější než v 74 jiných zemích světa. Podle Vítězslav Hruška ze společnosti Smart Companies jsou důvodem především náročnější administrativa a zdlouhavé procesy.
Autor: Martin Siebert
Pro rok 2009 v žebříčku snadnosti podnikání klesla Česká republika z loňského 65. až na 75. místo a snadněji než v Česku se tak podle Světové banky podniká například v Kazachstánu (70.), Kyrgyzstánu (68.), Samoe (64.) nebo Azerbajdžánu (33., loni 97.!). Výrazně lépe jsou na tom oproti Čechům i Slováci, kteří skončili loni 37. a letos si ještě o jednu příčku polepšili. Dlouhodobě nejlépe si vedou Singapur, Nový Zéland, USA, Hong Kong a Dánsko, kteří letos stejně jako loni obsadili prvních pět pozic.
Zahájit podnikání je podle statistik snazší dokonce v 85 jiných zemích světa. V Česku – pomineme-li možnost koupit předzaloženou (tzv. ready-made) společnost – čeká začínajícího podnikatele osm různých procedurálních kroků, které v optimálním případě vyřídí za patnáct dnů.
„Vzhledem k výrazně subjektivně hodnoceným podáním je ale velmi pravděpodobné, že alespoň jeden krok na úřadech budete muset opakovat a celý proces se tak prodlouží. Z praxe víme, že je zahájení podnikání svépomocí často otázkou dvou až tří měsíců,“ upozorňuje Hruška. Právě nejednotnost požadavků rejstříkových soudů a zdlouhavý start podnikání stojí podle Hrušky za rostoucí poptávku po předzaložených společnostech. V případě nákupu předzaložené společnosti totiž klient může za novou společnost jednat již do 24 hodin.
Předzaložené společnosti jsou zakládané rovnou za účelem prodeje koncovému zákazníkovi – podnikateli. Výhodou předzaložené společnosti oproti běžnému zakládání nové firmy je především rychlost, za jakou je možno za společnost jednat (obvykle do 24 hodin), plně splacený základní kapitál a v neposlední řadě komfort, který je s tímto nákupem spojen – ke koupi u specializovaných společností stačí občanský průkaz či pas.