Menu Zavřít

Tip pro podnikatele: jak si ještě před koncem roku snížit daňovou povinnost?

29. 11. 2018
Autor: Profimedia.cz

Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Tyto paušály jsou však počínaje rokem 2018 omezeny. Někteří živnostníci tak budou muset vést daňovou evidenci, protože pro ně bude výhodnější uplatnit skutečné výdaje. Jaké možnosti daňové optimalizace je v takovém případě možné ještě před koncem roku využít?

Za kalendářní rok 2018 je maximální výše výdajů při uplatnění výdajového paušálu oproti roku 2017 poloviční. Maximálně je tak možné uplatnit výdaje z ročních příjmů ve výši jeden milion korun.

I když tedy osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) dosáhne na roční příjmy 1,4 milionu korun, u nejrozšířenějšího 60procentního výdajového paušálu bude možné si uplatnit výdaje jen v částce 600 tisíc korun.

Většina úspěšných podnikatelů a živnostníků tedy proto pochopitelně raději vede daňovou evidenci a pracuje s reálnými výdaji.

Zásoby na příští rok

„Podnikatelé mnohdy řeší příjmy a výdaje až s daňovým přiznáním v prvním čtvrtletí následujícího roku. Je ale dobré mít přehled ještě před koncem roku, aby bylo možné dodatečnými výdaji ještě na poslední chvíli optimalizovat daňový základ,“ radí Miroslav Říha, ředitel vývoje fakturačního systému iDoklad.

Jednou z oblíbených možností je předzásobení, tedy nakoupení režijního materiálu a zásob ještě koncem roku. Všechny výdaje však musí být účelně vynaložené a zdůvodnitelné.

Zapamatujte si: V případě daňové evidence má na rozdíl od účetnictví podnikatel tu výhodu, že pro daňové účely může využít veškeré výdaje od 1. ledna do 31. prosince 2018. V případě účetnictví se však náklady účtují do období, se kterým časově a věcně souvisí.

Podnikatelé pozor: v roce 2019 vás čekají změny v placení pojistného

 OSVČ - ilustrační foto


Doplacení pojištění či spoření

Daňový základ OSVČ je možné snížit též nezdanitelnými položkami, které jsou uvedené v § 15 zákona o daních z příjmů. Od základu daně za rok 2018 lze mimo jiné odečíst zaplacené příspěvky na smlouvu o životním pojištění a smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření. V obou případech až o 24 000 korun.

Vklady na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření do 1000 korun měsíčně jsou podporovány státním příspěvkem, zatímco pro daňové účely se počítají vklady přesahující tuto částku.

Základ daně je možné si snížit též o dary v minimální hodnotě 1000 korun, které ale mohou tvořit nejvýše 15 procent základu daně.

Na smlouvu o životním pojištění je možné koncem roku poslat mimořádné pojistné a na penzijní smlouvy mimořádné vklady.

Zapamatujte si: Pokud je vše řádné smluvně ošetřeno, tak i vklady koncem roku se hodnotí do zákonem stanovené částky daňového odpočtu. V závislosti na finanční situaci tak může živnostník doplatit tyto příspěvky až na konci roku.

NAŠE RADA: Jak podat daňové přiznání? 5 kroků, které musíte udělat

 Ilustrační foto


Spolupracující osoba

Další možností, jak optimalizovat daňovou povinnost, může být využití takzvané spolupracující osoby. Podnikatel nebo živnostník může na spolupracující osobu převést část ročních příjmů a výdajů. Spolupracující osobou je v praxi nejčastěji manželka či manžel.

Zapamatujte si: Spolupracující osoba nemusí vlastnit živnostenské oprávnění, ale přesto se při zahájení spolupráce musí registrovat na příslušných institucích stejně jako OSVČ.

„Daňová optimalizace s využitím spolupracující osoby dává smysl hlavně tehdy, pokud je samostatná výdělečná činnost pro spolupracující osobu vedlejší činností. Do hrubého zisku 71 950 korun za celý kalendářní rok 2018 se z vedlejší samostatné výdělečné činnosti totiž neplatí sociální pojištění,“ upozorňuje Říha.

MMF24

Čtěte také:

Povyšujete podnikání? Při založení s.r.o. se musíte obrnit proti byrokracii

 ilustrační foto

Pokud máte auto, silniční daň vás nemine. Kdy, kde a jak ji platit?

Kolik stojí daňový poradce

Bude potřebovat výpis z trestního rejstříku? Jak a kde ho získáte a co musíte mít s sebou

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).